Strona główna > Artykuł

Cudem ocalone pamiątki. "Walizka" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Zauważyła ją, idąc ulicą Szymanowskiego. Wystawała z kontenera na rzeczy wyrzucone z jednego z czyszczonych mieszkań. Stara walizka w dość kiepskim stanie. Po jej otwarciu okazało się, dzięki napisowi, na papierze, którym była wyściełana, że została wyniesiona z Powstania Warszawskiego, 5 sierpnia 1944 roku, przez Katarzynę z Pietrusińskich Bojarską.

Walizkę będzie można zobaczyć na wystawie czasowej zorganizowanej z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.fot. mat. prasowe MPW

"Walizka" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

W walizce znajdowały się cztery listy z lat 1943 i 1944. Listy te pisała córka Katarzyny - Donata, która w tym czasie przebywała w Czerwinie. Opisuje w nich swoje życie codzienne, ale także troski i obawy.

Ocalone pamiątki trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego

Jak mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego w walizce znajdowały się trzy listy pochodzące z okresu okupacji. – Dwa listy pochodzą z marca i kwietnia 1943 roku i jeden z listopada 1944 roku. Są to listy córki do matki. Córka mieszkała w Czerwinie, matka w Warszawie. Nie wiemy, dlaczego panie się rozdzieliły, najprawdopodobniej chodziło o kwestię bezpieczeństwa. Córka opisuje swoje codzienne życie, pisze też o swoich rozterkach – dodała Anna Kotonowicz.

Czytaj także:

Walizkę będzie można zobaczyć na wystawie czasowej zorganizowanej z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Treść listów po digitalizacji zostanie zamieszczona w internecie. Muzeum Powstania Warszawskiego przypomina, że cały czas przyjmuje pamiątki związane z okresem okupacji. Do placówki można przynieść fotografie, dokumenty, a także przedmioty przedwojenne lub powojenne, które są związane z tematem Powstania Warszawskiego.

***

Reportaż "Walizka" Grażyny Wielowieyskiej został wyemitowany w środę (20 grudnia) o godz. 22.10 na antenie Trójki.