Strona główna > Artykuł

"Listy od Macieja" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Maciej Kula ma 11 lat. Jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie. Jego ulubionymi przedmiotami są historia oraz matematyka. Kilka lat temu, po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego, Maciej otrzymał od rodziców płytę "Czuwaj wiaro!" zespołu Dzieci z Brodą. I tak rozpoczęła się przygoda Macieja z historią.

Maciej Kula i Maria Kowalskafot. Antoni Rokicki/PR

"Listy od Macieja" - reportaż Antoniego Rokickiego

Zespół Dzieci z Brodą to formacja założona przez Joszko Brodę, która na wspomnianym albumie zaprezentowała polskie pieśni patriotyczne, takie jak: "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci" czy "Warszawianka".

Maciej z wielką chęcią poznaje losy Powstania Warszawskiego. Podczas sierpniowych obchodów miał okazję spotkać bohaterów 1944 roku. Z niektórymi z nich nawiązał znajomość. Wysyła listy do powstańców, m.in. do Marii Kowalskiej, ps. "Myszka"; Leona Skórzewskiego, ps. "Leon", "Selim". - To jest bardzo osobista korespondencja. Na końcu zawsze pozostawiam pytania i cieszę się bardzo, kiedy po kilku tygodniach przychodzą odpowiedzi - mówi jedenastolatek. Przyznaje też, że niemal codziennie sprawdza skrzynkę z listami.

Chłopiec zaplanował na grudzień przyjazd do Warszawy. Odwiedził Dom Powstańców Warszawskich na Nowolipiu. Przekazał świąteczne kartki i laurki zaprzyjaźnionym powstańcom...

W reportażu wystąpi Monika Kula - mama Macieja. Zapytana, dlaczego tak chętnie przyjeżdża z synem do stolicy, aby spotkać powstańców, odpowiada: - Zależało mi, aby Maciek nauczył się, że są w życiu rzeczy, które mają większą wartość niż rzeczy materialne. Tego chciałam go nauczyć. I tego nauczyli go powstańcy… - opowiada Monika Kula.

Maciej Kula i Leon Skórzewski. Zdjęcie: Antoni Rokicki Maciej Kula i Leon Skórzewski. Zdjęcie: Antoni Rokicki

Posłuchaj także:

***

Reportaż "Listy od Macieja" Antoniego Rokickiego został wyemitowany w piątek (22.12) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.