Strona główna > Artykuł

Niewolnicza praca w XXI wieku. "Cena wolności" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Studio Reportażu i Dokumentu

Dwa i pół tysiąca złotych - to dużo czy mało? Oczywiście odpowiedź zależy od tego, ile w ogóle mamy pieniędzy i co chcemy za nie kupić. Gdybyśmy mieli je wydać na sukienkę lub buty, to pewnie dużo. A jeśli mielibyśmy za to kupić wolność dziesięcioletniej pakistańskiej dziewczynki? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka pt. "Cena wolności". 

Los dzieci pracujących w pakistańskich fabrykach cegieł przypomina życie niewolników.fot. Shutterstock/khaleel ahmd

Rozmowa z Henrykiem Dedo i Waldemarem Kaperczakiem, autorami reportażu (Noc z Reportażem/Jedynka)

"Cena wolności" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Pakistan i niewolnicza praca dzieci 

Nie mają marzeń, prawdopodobnie nigdy nie nauczą się nawet czytać. Los dzieci pracujących w pakistańskich fabrykach cegieł przypomina życie niewolników. Choć praca dzieci w Pakistanie jest nielegalna, to szacuje się, że około jednej trzeciej pracowników cegielni to osoby niepełnoletnie.

- Rzecz dzieje się bardzo daleko, bo w Pakistanie, który jest przez nas kojarzony głównie z wybuchami i zamachami, a umykają nam zwykli ludzie, mieszkańcy tego kraju. Dwoje moich przyjaciół, którzy pojechali do tego kraju, znalazło się przypadkiem w fabryce cegieł i nie mogli się pozbierać po tym, co tam zobaczyli. Spotkali się z tragedią całych rodzin, skazanych na niewolniczą pracę - mówi jeden z autorów reportażu. 

Jaka jest cena za wolność? 

Okazuje się, że taka kwota może zdecydować o tym, czy przez całe życie będzie się zmuszonym wytwarzać cegły jako niewolnik, czy też będzie można żyć jako wolny człowiek i decydować o swojej przyszłości.

- Ten temat jest wielkim odkryciem i zaskoczeniem. Spotkanie z bohaterami tego reportażu odkrywa dla mnie przerażający świat współczesnego niewolnictwa, i okazuje się, że cena wolności jest nie za duża, jeśli porównuje się ją z naszym dobrobytem - słyszymy w audycji. 

Czytaj także:

***

Reportaż "Cena wolności" autorstwa Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka został wyemitowany we wtorek (19.12) w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.