Strona główna > Artykuł

"Magia na planie" - reportaż Antoniego Rokickiego o epizodystce Stanisławie Cymerman

Studio Reportażu i Dokumentu

Stanisława Cymerman pracuje jako epizodystka – w filmach, reklamach oraz teledyskach. Jak wygląda praca na planie zdjęciowym? Jak przed kamerą odnajdują się epizodyści z tzw. pokolenia silver?

Stanisława Cymerman zagrała m.in. w teledysku zespołu Rammstein. fot. A. Rokicki

"Magia na planie" - reportaż Antoniego Rokickiego

Stanisława Cymerman z Warszawy uwielbia kontakt z młodymi ludźmi. Można ją spotkać na Dancingach Międzypokoleniowych, w filharmonii lub w operze. Uśmiech, błysk w oku, eleganckie broszki i kapelusze – to jej znaki rozpoznawcze. Kilka lat temu, będąc już na emeryturze, rozpoczęła pracę jako epizodystka – w filmach, reklamach oraz teledyskach.

– To lekarstwo na moją duszę – opowiada rozmówczyni Antoniego Rokickiego. – Mam radość życia, energię. Nie izoluję się – przyznaje. Dwanaście lat temu Stanisława Cymerman poznała Paulinę Braun, założycielkę Dancingu Międzypokoleniowego. Dzięki tej znajomości pani Stanisława rozpoczęła pracę na planie zdjęciowym. 

Bohaterka audycji zagrała m.in. z Arturem Barcisiem, Borysem Szycem. Dużym przeżyciem była dla niej współpraca z niemieckim zespołem metalowym Rammstein. Epizodystka zagrała w teledysku do utworu "Zick zack". Nagrania odbyły się w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej i były – do czasu publikacji klipu – objęte tajemnicą. Aktorzy nie mogli nikomu zdradzać szczegółów produkcji. – Miałam szeroko otwarte oczy, żeby wszystko zobaczyć i zapamiętać. Doceniam to doświadczenie i lubię się tym chwalić – wspomina z uśmiechem warszawianka.

Jak wygląda praca na planie zdjęciowym? Jak przed kamerą odnajdują się epizodyści z tzw. pokolenia silver? 

W reportażu wystąpili: Stanisława Cymerman, Paulina Braun, Maciej Gruszczyński, Antoni Bielecki, Benjamin Diamouténé. W audycji wykorzystano także archiwalne nagrania z udziałem: Eryka Mroczka i Leszka Kubuja.

Zobacz też: 

***

Reportaż "Magia na planie" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany we wtorek (26.12) o godz. 23.10 na antenie Jedynki.