Strona główna > Artykuł

Epidemia ospy i obowiązkowe szczepienia. "Valiora vera" - reportaż Magdy Skawińskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Okres zachorowań na Covid znów się wzmógł. Dziś szczepienia są dobrowolne zarówno przeciw grypie jak i Covid 19. Ponad 60 lat temu, kiedy wybuchła we Wrocławiu epidemia ospy prawdziwej były obowiązkowe. Zaszczepionych zostało w Polsce prawie 8 milionów obywateli. Za uchylanie się od szczepienia groziło 3 miesiące więzienia lub 4,5 tysiąca grzywny.

Wrocław 07.1963. Epidemia ospy. Ponad 200 tys. osób zostało zaszczepionych przeciw ospie we Wrocławiu. Szczepienia przeprowadzane są we wszystkich przychodniach tego miasta.fot. PAP/Eugeniusz Wołoszczuk

"Valiora vera" - reportaż Magdy Skawińskiej

Zarazki przywiózł do kraju podpułkownik Służby Bezpieczeństwa Bonifacy Jedynak z podróży służbowej do Indii, Wietnamu i Birmy. Po powrocie pojawiły się u niego wykwity na skórze, gorączka i dreszcze. Lekarze stwierdzili początkowo u niego malarię. Zakażona zostaje salowa, która się nim opiekowała w szpitalu, ale choruje krótko i łagodnie. Lekarze diagnozują u niej wiatrówkę. Potem choruje pielęgniarka, córka salowej. Zanim trafia do szpitala pomaga szwagierce w organizacji wesela na 100 osób. Chora umiera, a objawy pojawiają się u jej brata i  opiekującego się nimi lekarza. Obaj umierają.

Władze decydują się na wprowadzenie stanu epidemii dopiero po tym jak do szpitala trafił czterolatek z charakterystyczną wysypką. Ponieważ dziecko przechodziło wiatrówkę, nie mogło drugi raz zachorować. Stan epidemii zostaje wprowadzony 17 lipca. Zamkniętych zostaje kilka szpitali, a tworzone są izolatoria, gdzie przebywają osoby, które mogły mieć kontakt z zarazkami. Nie wszyscy chcą się jednak poddać kwarantannie. Zdarza się niejednokrotnie, że takie osoby doprowadza do izolatoriów milicja. Wprowadzone są obowiązkowe szczepienia. Nie tylko w województwie wrocławskim, ale również ościennych. Kwarantanna trwała 2 miesiące. W wyniku ospy prawdziwej zmarło 7 osób, w tym czterech pracowników służby zdrowia. Zaszczepionych zostało w Polsce prawie 8 milionów obywateli. Za uchylanie się od szczepienia groziło 3 miesiące więzienia lub 4,5 tysiąca grzywny.

Pod koniec sierpnia rozpoczęto akcję likwidacji izolatoriów. Drugiego września ustalono plan likwidacji szpitali ospowych, ustalając, że chorzy ze Szczodrego mają być zwolnieni do 14 września, a z Prząśnika - do 17 września. Gdyby jednak wystąpiły dalsze zachorowania, przejąłby je szpital w Szczodre. 19 września, po zakończeniu kwarantanny ostatnich osób narażonych na kontakt z wirusem, uznano, że epidemia wygasła i wszystkie blokady zniesiono.

Czytaj również: 

***

Reportaż "Valiora vera" autorstwa Magdy Skawińskiej został wyemitowany we wtorek (9.01) w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.