Strona główna > Artykuł

Morsowanie z długą historią. "Zimnolubni" - reportaż Andrzeja Urbańskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Morsowanie to coraz popularniejsza forma rekreacji. Polega na krótkiej kąpieli lub zanurzaniu się w zimnej wodzie. Morsować można w rzece, jeziorze oraz morzu.

Członkowie gdańskiego Klubu Morsów spotykają się w każdą niedzielę o godzinie 11 na plaży w Jelitkowie, fot. Andrzej Urbański / Polskie Radio Gdańskfot. Andrzej Urbański / Polskie Radio Gdańsk

"Zimnolubni" - reportaż Andrzeja Urbańskiego

Okazuje się, że morsowanie ma w Polsce ma długą historię. Pierwsze morskie kąpielisko, z którego można było korzystać poza sezonem letnim, powstało w 1808 roku w Gdańsku Brzeźnie. W kolejnych dekadach ta forma aktywności cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. Zaczęły powstawać pierwsze kluby. Najstarszy to Gdański Klub Morsów w Jelitkowie, który działa od roku 1975 i zrzesza dziś prawie 300 osób. Od tamtego czasu w całej Polsce powstało ponad 100 klubów.

Zachęcając potencjalnych śmiałków warto przypomnieć, że zimowy sezon kąpielowy kończy się w kwietniu. Amatorzy zimnej kąpieli spotykają się przynajmniej raz w tygodniu, niektórzy częściej. Wyjeżdżają także na spotkania za granicę. Ostatnio delegacja 400 morsów z całej Polski wróciła ze Szwecji. Spotkał się z nimi Andrzej Urbański.

***

Reportaż Andrzeja Urbańskiego (PR Gdańsk) pt. "Zimnolubni" został wyemitowany w poniedziałek (29 stycznia) o godz. 22.10 na antenie Trójki.