Strona główna > Artykuł

"Wszystkie moje ocalenia" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Studio Reportażu i Dokumentu

Ukraińska niania przekupiła strażników i wyprowadziła czteroletnią Renatkę z łódzkiego getta. Przyjęła następnie dziewczynkę pod swój dach. Na prośbę rodziców ochrzciła dziecko w Kościele katolickim i przyjęła je jako swoje. Swoją opiekunkę bohaterka reportażu, Renatka, nazywa drugą mamą.

Najstarsza część miasta przy ulicy Lutomierskiej, na terenie której znajdowało się tzw. Litzmannstadt Ghetto - łódzkie getto żydowskie podczas okupacji niemieckiej. fot. East News/Piotr Kamionka/REPORTER

"Wszystkie moje ocalenia" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

- Mój tata miał przepustkę na wychodzenie na miasto, to załatwiła moja druga mama - opowiada bohaterka reportażu. - Kiedy wychodził, odwiedzał nas w domu. Z tego go pamiętam, miałam około czterech lat. Była też sytuacja specjalna, kiedy przez jakiś czas również widziałam się z bratem. Pamiętam, że się nawet z nim bawiłam. Natomiast nie pamiętam zupełnie mamy - kontynuuje.

Na chrzcie Renatka otrzymała nowe imię - Irena - i nazwisko swojej niani - Gromiak. Niania kochała Irenkę, chroniła jej tożsamość przez całe swoje życie. Po latach kobieta odkryła tajemnicę, którą skrywała jej opiekunka.

Czytaj także:

***

Reportaż "Wszystkie moje ocalenia" autorstwa Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka został wyemitowany we wtorek (30.01) w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.