Strona główna > Artykuł

"Franciszkańska perła" - reportaż Joanny Gąski o kościele ojców franciszkanów w Zamościu

Studio Reportażu i Dokumentu

To było jedno z najtrudniejszych zadań rewitalizacyjnych w Polsce. Zdewastowanemu przez zaborców XVII-wiecznemu kościołowi ojców franciszkanów w Zamościu przywrócono wygląd sprzed ponad 200 lat.

Zrewitalizowany kościół franciszkanów znajduje się w obrębie wpisanego na Listę UNESCO Starego Miasta w Zamościufot. shutterstock/elmar gubisch

"Franciszkańska perła" - reportaż Joanny Gąski

Było to możliwe dzięki potężnemu wysiłkowi mieszkańców Zamościa i ogromnemu zastrzykowi finansowemu z Ministerstwa Kultury. Potężna zabytkowa budowla o wysokości niespełna 40 metrów i długości 50, została odbudowana niemal od podstaw, a jest to barokowy unikat.

Kościół franciszkanów uchodzi w literaturze historycznej i artystycznej za jedną z siedmiu najznamienitszych budowli Rzeczpospolitej. Za tak wysoką oceną obiektu przemawiają jego artystyczne walory, ale także doskonałe osadzenie w historycznej i architektonicznej panoramie idealnego miasta renesansowego. To będzie jedna z największych atrakcji w regionie.

Reportaże w TVP3 Lublin. Laur Konserwatorski 2023/Franciszkanie Zamość

***

Reportaż "Franciszkańska perła" Joanny Gąski został wyemitowany w poniedziałek (5 lutego) o godz. 22.10 na antenie Trójki.