Strona główna > Artykuł

Młodzieńcze lata Danuty Szaflarskiej. "Panienka Danusia" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 roku. Dzieciństwo spędziła w Kosarzyskach, dzielnicy Piwnicznej-Zdroju. O jej dziecięcych latach i powrotach do rodzinnego miejsca opowiada jej bliska znajoma Wanda Łomnicka-Dulak, poetka i regionalistka.

Danuta Szaflarskafot. NAC

"Panienka Danusia" - reportaż Moniki Chrobak

Danuta Szaflarska wspominała swoim znajomym i przyjaciołom proste wiejskie zabawy czy bieganie po łące boso. Takie atrakcje małej Danusi, córeczce nauczycieli ze szkoły w Kosarzyskach, zapewniała wynajęta na służbę Hanusia z Borownic. Miała za to zapewniony dach nad głową i wyżywienie, którego w jej rodzinnym domu często brakowało. Tak nawiązała się serdeczna więź między Danusią – panienką od nauczycieli i Hanusią – góralką z Beskidu Sądeckiego. Nawet jako znana aktorka, każdą swoją wizytę w rodzinnych stronach Danuta Szaflarska zaczynała od odwiedzin u Hanusi. Choć ta już była Anną Kluską, mającą gromadkę swoich dzieci, wnucząt oraz prawnucząt. Zmarła w 2001 r. w wieku 96 lat.

Z opowieści o jej dzieciństwie powstała książeczka "O góralce Hanusi i panience Danusi” autorstwa Barbary Paluchowej o tym, jak żyli ich wiejscy rówieśnicy sto lat temu.

Danuta Szaflarska wystąpiła w ponad 40 rolach filmowych i ponad 80 teatralnych. Występowała w Teatrze Telewizji, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, serialach telewizyjnych, a także podkładała głos do filmów zagranicznych. Karierę aktorską, rozpoczętą we wrześniu 1939, zakończyła w listopadzie 2016, w wieku 101 lat. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. Zagrała w filmach takich jak: "Zakazane piosenki" (1946), "Skarb" (1948), "Pożegnanie z Marią" (1991), "Diabły, diabły" (1991), "Pora umierać" (2007).


***

Reportaż Moniki Chrobak "Panienka Danusia" został wyemitowany we wtorek (6 lutego) o godz. 22.10 na antenie Trójki.