Strona główna > Artykuł

"Ratownik poszukiwacz" – reportaż Moniki Chrobak o Krzysztofie Grucy, członku Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej

Studio Reportażu i Dokumentu

Egzaminator psów ratowniczych Krzysztof Gruca to były członek Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. W służbie przez kilkanaście lat pomagał mu specjalnie wyszkolony labrador retriever imieniem Gary.

Krzysztof Gruca i jego labrador retriever Gary fot. Krzysztof Gruca

"Ratownik poszukiwacz" – reportaż Moniki Chrobak

Krzysztof Gruca ma za sobą udział w największych takich akcjach w kraju jak ta po zawaleniu dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich oraz w misjach zagranicznych, m.in. w akcji humanitarnej dla uchodźców z Kosowa, po trzęsieniach ziemi na Haiti, w Turcji, Indiach czy w Pakistanie.

W akcjach poszukiwawczych specjalistyczny sprzęt jak geofon sprawdza się, kiedy osoba pod gruzami jest w stanie wydawać jakieś dźwięki, jednak urządzenie jest nieprzydatne, gdy człowiek jest nieprzytomny. Pies może w parę minut zlokalizować zapach żywego człowieka, znalezienie go sygnalizuje szczekaniem. 

Przeczytaj także:


– Nasze psy pracują górnym wiatrem, czyli wykorzystują molekuły zapachowe lekkie, które są w ten sposób niesione. Szukając człowieka, patrzymy, w którym kierunku wieje i tam prowadzimy psa – tłumaczy Krzysztof Gruca.

***

Reportaż Moniki Chrobak pt. "Ratownik poszukiwacz" został wyemitowany we wtorek (13 lutego) o godz. 22.10 na antenie Trójki. 

Galeria
Krzysztof Gruca, bohater reportażu "Ratownik poszukiwacz" Moniki Chrobak