Strona główna > Artykuł

2 lata wojny na Ukrainie. "Historia pod jednym dachem" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Mijają dwa lata od rozpoczęcia wojny w Ukrainie na pełną skalę. Strach, niepewność, lęk – to emocje, które towarzyszyły nam wszystkim 24 lutego 2022 roku. Tamtego poranka, kiedy wojsko Putina zaatakowało wiele ukraińskich miast i wsi, kilka milionów obywateli wyruszyło ze swoich domów, zabierając jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Wielu z nich udało się do Polski, gdzie znaleźli spokój, ciszę i dach nad głową...

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową wojnę z Ukrainąfot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

"Historia pod jednym dachem" - reportaż Antoniego Rokickiego

- Pomogliście naszym ludziom, kiedy było to najbardziej potrzebne – mówił Wołodymyr Zełenski podczas spotkania na Zamku Królewskim w kwietniu 2023 roku. – Dziękuję każdemu polskiemu sercu, które wznosi swoją modlitwę również za Ukraińców – podkreślił w swoim przemówieniu prezydent Ukrainy.

Jednak wraz z upływem czasu zaczęły się zmieniać nastroje wobec przyjezdnych... Dlaczego tak się dzieje? Jak dzisiaj wygląda codzienność uchodźców? Z jakimi problemami się zmagają? Jak oceniają relacje polsko-ukraińskie?

– Dobre samopoczucie psychiczne, szczęśliwe dzieciństwo dla dzieci, nauka języka polskiego, możliwość znalezienia przyjaciół, dostęp do książek i filmów w języku ojczystym – to wszystko do tej pory byliśmy w stanie zapewnić naszym beneficjentom dzięki wsparciu międzynarodowych darczyńców – piszą w komunikacie prasowym przedstawiciele Ukraińskiego Domu. – Mamy jednak nadzieję, że nawet po zwycięstwie Ukrainy, w które wszyscy wierzymy, będziemy mogli nadal wspierać społeczność ukraińską w Polsce i ułatwiać jej integrację z polskim społeczeństwem, co nie będzie możliwe bez systematycznego wsparcia państwa polskiego i jego obywateli – zauważają. 

W reportażu Antoniego Rokickiego swoimi doświadczeniami podzielą się m.in.: Oksana Pestrykova – koordynatorka infolinii i punktu konsultacyjnego Fundacji Ukraiński Dom, Aleksandr Tereshchenko – prezes Fundacji Instytut Wsparcia Człowieka, oraz Ukraińcy mieszkający w Polsce, m.in. Serhey z Gdańska.

W audycji powrócimy także do archiwalnych nagrań reportażystów Polskiego Radia, którzy odwiedzili pogranicze polsko-ukraińskie w latach 2022 i 2023, a także wysłuchamy fragmentów serwisów informacyjnych Polskiego Radia.

***

Reportaż Antoniego Rokickiego pt. "Historia pod jednym dachem" został wyemitowany w czwartek (22 lutego) o godz. 22.10 na antenie Trójki.