Strona główna > Artykuł

2 lata wojny na Ukrainie. Reportażyści SRiD w akcji

Studio Reportażu i Dokumentu

Mija 2. rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia od wybuchu pełnowymiarowej wojny śledzi sytuacje na Ukrainie, powstało wiele reportaży. 

Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu od dwóch lat śledzą sytuację na Ukrainiefot. PR

Reportażyści Studia od dwóch lat podróżują do miejscowości na terenie Ukrainy oraz do miast graniczących, do których przybyli wojenni uchodźcy. Wielokrotnie podejmowali rozmowy na tematy trudne, traumatyczne, nawiązywali kontakt z wolontariuszami oraz innymi osobami, które z pełnym zaangażowaniem pomagali Ukraińcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Owocem pracy naszych reportażystów jest specjalnie dedykowany podcast "Rosyjska agresja na Ukrainie":

>>>PODCAST "ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ. POSŁUCHAJ TUTAJ<<<

***

24 lutego 2022 roku o godzinie 4:55 czasu wschodnioeuropejskiego Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie. Zaraz po przemówieniu lidera władz na Kremlu rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja. Oddziały rosyjskie przekroczyły granicę, a rakiety spadły na ukraińskie miasta. Wielu ekspertów i polityków przewidywało szybkie zdobycie Kijowa i zainstalowanie marionetkowego rządu.

Rosjanom nie udało się ani zdobyć ukraińskiej stolicy, ani wyeliminować Wołodymyra Zełenskiego. Naprzeciw rosyjskiej machiny wojennej stanęły zmotywowane ukraińskie jednostki, a swoich żołnierzy w pełni poparło społeczeństwo i liderzy polityczni, którzy pozostali w kraju, mimo iż rząd USA proponował im ewakuację z Kijowa. To właśnie wtedy padły słynne słowa Zełenskiego do Amerykanów: "Potrzebuję amunicji, a nie podwózki".

Po dwóch latach bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Podczas wojny, jak ocenił Bank Światowy, zniszczono lub uszkodzono dwa miliony mieszkań, co stanowi około 10 proc. ogółu zasobów mieszkaniowych, a także 8400 km dróg krajowych i prawie 300 mostów.

Polskie Radio, w dniu napaści armii rosyjskiej na Ukrainę, jako pierwsze w Polsce rozpoczęło emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim.

ans