Data publikacji:
2024-02-28
Strona główna > Artykuł
Rynek pracy dla osób 50+. "Pesel" - reportaż Magdy Skawińskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
Czy osoba dobrze wykształcona, mająca wiele umiejętności i ogromne doświadczenie może mieć problemy ze znalezieniem pracy? Okazuje się, że tak i prawdopodobnie wszystkiemu winien jest PESEL.
Przy rekrutacji doświadczony kandydat 50+ przegrywa z niedoświadczonym, ale młodymfot. ShutterstocK/PaulSat
Elżbieta pracowała w instytucjach finansowych ponad 25 lat. Przede wszystkim na kierowniczych stanowiskach. W pewnym momencie zdecydowała się zrealizować swój własny projekt w oparciu o fundusze europejskie. Niestety pandemia koronawirusa, a przede wszystkim wojna w Ukrainie spowodowała, że inwestor się wycofał, a projekt padł. Od tamtej pory Elżbieta szuka pracy. Co prawda jest teraz zatrudniona w pewnej firmie, ale na bardzo niekorzystnych warunkach. Ma umowę, że ma pracować, ale niekoniecznie może coś zarobić.
Wzięła tę pracę, bo nie mogła znaleźć nic innego. Przez dwa lata wysłała pond 400 CV. Została zaproszona na trzy rozmowy. W desperacji aplikowała do jednej z sieci handlowych na stanowisko kasjerki. Też nie została przyjęta.
Nikt tego głośno nie powie, ale osoby 50+ są gorzej postrzegane na rynku pracy. Nieoficjalnie mówi się, że będą chciały głównie dotrwać do emerytury, nie będą się angażować, będą korzystać ze zwolnień lekarskich, czyli będą drożej kosztować firmę, nie są w stanie opanować nowych technologii... Na polu zatrudnienia, doświadczenie przegrywa z młodością...
***
Reportaż Magdy Skawińskiej "Pesel" został wyemitowany we wtorek (27 lutego) o godz. 22.10 na antenie Trójki.