Strona główna > Artykuł

"Miłośnicy dawnych melodii" – reportaż Moniki Chrobak o Stowarzyszeniu Młodzieżowego Chóru "Scherzo"

Studio Reportażu i Dokumentu

Są jednym z najbardziej uznanych chórów w Polsce, promujących muzykę dawną wśród młodych ludzi. Stowarzyszenie Młodzieżowego Chóru "Scherzo" I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu wygrywa najbardziej prestiżowe konkursy w kraju.

Chór "Scherzo" fot. mat. promocyjne

"Miłośnicy dawnych melodii" - reportaż Moniki Chrobak

Chór "Scherzo" (z jęz. włoskiego: żart) powstał w 1987 r. Jest chórem mieszanym skupiającym młodzież z kilku szkół sądeckich. Repertuar zespołu obejmuje głównie muzykę polską okresu Renesansu oraz współczesną m. in. fragmenty "Carmina Burana" C. Orffa i "Misa Criolla" A. Ramireza.  Koncertował za granicą m. in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii i Anglii. W latach 1993 i 1997 wystąpił z koncertami u papieża Jana Pawła II.

Założycielem i dyrygentem Młodzieżowego Chóru "Scherzo" jest Andrzej Citak - muzyk, pedagog, chórmistrz, doktor sztuk muzycznych o specjalności
dyrygentura, Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Chór wielokrotnie brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu "Schola Cantorum" w Kaliszu, zdobywając łącznie 5 Złotych, 9 Srebrnych i 5 Brązowych "Harf Eola" oraz nagrodę "Grand Prix". Ponadto zdobył dwukrotnie "Złoty Kamerton" i czterokrotnie "Srebrny Kamerton" na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych w Bydgoszczy, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chórów w Rzeszowie, Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Festiwalu "Bydgoskie Impresje Muzyczne", I miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat" w kategorii chórów młodzieżowych oraz Srebrny i Brązowy Medal na Festiwalu Pieśni Religijnej w Preveza w Grecji. Nagrał i wydał 6 płyt CD oraz płytę DVD ze swoim repertuarem. Za swoją działalność został uhonorowany Medalem 700-lecia Nowego Sącza, Tarczą Herbową Miasta Nowego Sącza, Medalem Województwa Małopolskiego oraz Nagrodą Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Reportaż Moniki Chrobak pt. "Miłośnicy dawnych melodii" został wyemitowany w czwartek (29 lutego) o godz. 22.10 na antenie Trójki.