Strona główna > Artykuł

Wspomnienie Ryszarda Kapuścińskiego. "Reporter z pazurem" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

4 marca minęła 92. rocznica urodzin Ryszarda Kapuścińskiego. - Reporterem przestaje się być w momencie, jak człowiek staje się bardzo zblazowany… Nie będzie w tym pasji; tego zaangażowania, pazura, tej woli zrobienia czegoś naprawdę niezwykłego i jedynego - tak mówił autor "Cesarza" podczas spotkania z dziennikarzami na seminarium reportażu w Kazimierzu Dolnym w 1992 roku. 

Ryszard Kapuścińskifot. Zbiory NAC

"Reporter z pazurem" - reportaż Antoniego Rokickiego

Urodził się w Pińsku, na Polesiu. Jako dziecko uwielbiał piłkę nożną. Był bramkarzem szkolnej reprezentacji. Miał jednak artystyczną duszę. Niewielu wie, że zanim zaczął pisać reportaże, tworzył wiersze. Pierwszą redakcją, w której zdobył pracę tuż po maturze, był „Sztandar Młodych”. Później ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

Zyskiwał sobie rozmówców szczerym uśmiechem i uważnym spojrzeniem. Sławę przyniosły mu książki, które powstały dzięki pracy w Polskiej Agencji Prasowej i „Polityce”. Odwiedził jako reporter ponad 100 krajów. – W całym swoim życiu nigdy nie wyjeżdżałem jako turysta. Nie znam w ogóle tego uczucia… – opowiadał Ryszard Kapuściński.

23 stycznia br. minęło 17 lat od jego śmierci. Warto zadać sobie pytania: Kto dziś czyta Kapuścińskiego? Jak ta wymagająca lektura jest odbierana przez młodych? Czy przesłanie płynące z jego reportaży – powstałych kilka dekad temu – jest dziś aktualne...?

W audycji wystąpili m.in: Bożena Dudko – asystentka reportera; Blanka Barkan-Popowska; Stanisław Zawiśliński – prezes Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego; Aleksandra Dobieszewska – reportażystka radiowa, Gabriela Muskała; Bartek Wróblewski – dziennikarz Grupy Polsat. 

W reportażu wykorzystano m.in. nagrania archiwalne Polskiego Radia.

***

Reportaż "Reporter z pazurem" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w poniedziałek (4.03) o godz. 22.10 na antenie Trójki.