Strona główna > Artykuł

"Nie chcę mieć dzieci" - reportaż Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Trwa dyskusja na temat zmiany prawa antyaborcyjnego. Zmienia się także podejście społeczeństwa do aborcji. To silny głos kobiet, które z różnych powodów – niechcianej ciąży, braku dojrzałości, możliwości finansowych utrzymania dzieci i doświadczeń wyniesionych z domu, ale też z powodu nieodczuwania potrzeby bycia matką – nie chcą mieć dzieci.

Aborcja to temat wzbudzający wiele emocjifot. Shutterstock/Summer Photographer

"Nie chcę mieć dzieci" - reportaż Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Gdy zajdą w ciążę szukają pomocy. Część z nich decyduje się na tabletki poronne, brane nawet bez opieki lekarza, cześć trafia do podziemia ginekologicznego. O to zaskakująco łatwo. Pomoc w terminacji można otrzymać nawet po 12. tygodniu ciąży i deklaracji lekarza opieki medycznej… przez telefon! 

Niektóre kobiety decydują się terminację ciąży za granicą – często w Niemczech. Tam te zabiegi są legalne. A procedurą ułatwia łatwy kontakt, bowiem regułą jest, że w takich placówkach zawsze ktoś z personelu mówi po polsku. W Niemczech wykonuje je od kilkudziesięciu lat m.in. znany przed laty w Polsce ginekolog (to on odbierał słynne pięcioraczki w Gdańsku).

Jednak Polacy, którzy pomagają kobiecie w ciąży w usunięciu ciąży, muszą też liczyć się z oskarżeniami ze strony prokuratury w Polsce i kary. I takie sytuacje również mają miejsce.

Materiały do reportażu autorzy zbierali w ramach cyklu "Życie na granicy", przybliżającego losy polsko-niemieckie. Audycję o aborcji jej autorzy zrealizowali w sierpniu /wrześniu 2020 r. w ramach tego projektu reporterskiego, finansowanego i zleconego przez Program III. Po zmianach kadrowych i programowych w Programie III, ówczesny szef SRiD Polskiego Radia nie skierował jej do emisji.   


***

Reportaż Agnieszki SzwajgierAdama Bogoryja-Zakrzewskiego "Nie chcę mieć dzieci" został wyemitowany we wtorek (12 marca) o godz. 22.10 na antenie Trójki.