Strona główna > Artykuł

"Miała na imię Liza" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Gwałt na 25-letniej kobiecie w centrum Warszawy i jej zabójstwo wstrząsnęły Polską. To jedna z wielu tragicznych sytuacji, których doświadczają kobiety. W minioną środę odbył się marsz niezgody na tak straszne rzeczy.

Uczestnicy marszu pod hasłem "Miała na imię Liza", zorganizowanego w Warszawie w związku z tragiczną śmiercią 25-letniej Lizy.fot. PAP/Paweł Supernak

"Miała na imię Liza" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Kobiety czują się zagrożone. Te które doświadczyły gwałtu, zazwyczaj nie chcą o tym mówić: boją się, wstydzą się, mają traumę. Choć są też takie, które chcą się podzielić tą traumą, bo to jest coś, co naznacza je na całe życie. Historia pokazuje, że w naszym myśleniu tkwimy w przerażających stereotypach: do pewnego momentu policja twierdziła, że ofiara była sama sobie winna, że chodzi po nocach, że prowokuje...

Dlaczego pomimo dziesiątek lat nie potrafimy wyzwolić się od takiego sposobu myślenia, od prób usprawiedliwiania sprawcy?


***

Reportaż Urszuli Żółtowskiej "Miała na imię Liza" został wyemitowany w czwartek (14 marca) o godz. 22.10 na antenie Trójki.