Strona główna > Artykuł

"Nowa Buda" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Krakowski kabaret Pod Budą powstał 55 lat temu. Rocznica minie 21 marca. Z tej okazji w tym dniu zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Bohdana Smolenia, który był jednym z założycieli kabaretu. Oprócz niego byli to: Marta Stanek, Aleksy Gałka, bracia Andrzej i Zbigniew Kalwarowie, Stanisław Korybut-Daszkiewicz i Andrzej Pawłowski.

Satyryk i artysta kabaretowy Bohdan Smoleń, dawniej członek krakowskiego kabaretu Pod Budąfot. PAP/Zbigniew Staszyszyn

"Nowa Buda" - reportaż Moniki Chrobak

Siedzibą kabaretu była niewielka piwniczka pod klubem "Buda" w Domu Studenckim Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie. Działał przez 9 lat i występował regularnie. Początkowo raz, a potem dwa razy w tygodniu, i oczywiście także na przeróżnych scenach całej Polski. Przez ten czas łączna liczba występów wyniosła ponad tysiąc. Na początku teksty skeczy pisała matka Smolenia – Elżbieta, później zajął się tym krakowski dziennikarz – Henryk Cyganik.

Największym osiągnięciem było zdobycie w 1972 roku nagrody Trójząb Neptuna na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA) w Świnoujściu. 

Kabaret zakończył działalność w 1978 roku, kiedy rozpoczął się remont Domu Studenckiego. Od 14 lat część członków kabaretu Pod Budą spotyka się raz w miesiącu w Klubie Arka i przywołuje na scenie klimat tamtego okresu. 

***

Reportaż Moniki Chrobak pod tytułem "Nowa Buda" został wyemitowany we wtorek o godz. 22.10 na antenie Trójki.