Strona główna > Artykuł

Inauguracja cyklu "Film bez obrazu". Spotkanie autorskie z Magdą Skawińską

Studio Reportażu i Dokumentu

Nagradzany reportaż "Nikifor z Trójkąta" Magdy Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zainauguruje cykl "Film bez obrazu" Domu w Alejach we współpracy z Fundacją Audionomia. Spotkanie z autorką odbędzie się już w ten piątek.

Magda Skawińska jest autorką reportażu "Nikifor z Trójkąta"fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio

  • Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza na spotkanie z Magdą Skawińską do Domu w Alejach (Al. Jerozolimskie 2 w Warszawie) w piątek, 22 marca o godz. 18.00.
  • Podczas piątkowego spotkania zaprezentowany zostanie reportaż Magdy Skawińskiej pt. "Nikifor z Trójkąta".
  • Dziennikarka Polskiego Radia otrzymała za ten reportaż nagrodę główną w Konkursie Audionomia Award 2023 oraz nagrodę specjalną w Konkursie Artystycznych Form Radiowych i Warsztaty Sztuki Radiowej "Grand PiK 2023".

Reportaż "Nikifor z Trójkąta" Magdy Skawińskiej opowiada o wrocławskim artyście Jakubie Plączkowskim. - Jest to również historia o wrocławskim Trójkącie (w odniesieniu do położonego na Atlantyku Trójkąta Bermudzkiego) - obszarze wyznaczonym granicami trzech ulic, owianym mroczną sławą kryminalnych incydentów, które miały tam miejsce. Trójkąt to potoczna nazwa jednego z osiedli we Wrocławiu - mówiła Magda Skawińska podczas jednego z nagrań.

- Osiem miesięcy podążałam za Panem Jakubem…To jest opowieść o artyście, prymitywiście. Kim jest artysta? Czy artysta to jest taki człowiek, który ma dyplom ASP? Czy to może być człowiek bez dyplomu, który jest wyjątkowy, wrażliwy, wybitny? To już do posłuchania - dodała autorka reportażu.

"Film bez Obrazu" w Domu w Alejach

Cykl "Film bez Obrazu" to seria wydarzeń poświęconych radiowemu reportażowi artystycznemu w Domu w Alejach - nowej filii warszawskiego Domu Kultury Śródmieście. Każde spotkanie poprzedzone będzie wprowadzeniem emisji dzieła sztuki radiowej oraz rozmową z jego autorką lub autorem. Trwająca do czerwca seria poświęcona będzie "miastu" zarówno w warstwie tematycznej, jak i formalnej.

Cykl otworzy spotkanie z Magdą Skawińską, a w kolejnych wezmą w nim udział: w Kasia Michalak, "Modlitwa zapomnianej" (w kwietniu), Ania Dudzińska, "Muzyk, kompozytor i ja" (w maju) i Agnieszka Czyżewska-Jacquemet "Miasto-dźwięczność" (w czerwcu).

Reportaż "Nikifor z Trójkąta" Magdy Skawińskiej można wysłuchać TUTAJ.

mat. prasowy/ans