Strona główna > Artykuł

"Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi (PR Szczecin) o historii rodziny Siewierów

Studio Reportażu i Dokumentu

Jak czuli się tu pierwsi powojenni mieszkańcy Szczecina? Historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie zamieszkała tuż po II wojnie światowej. Rodzina pana Kazimierza Siewiery do Pogodna przyjechała w czerwcu 1945 roku. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi z Polskiego Radia Szczecin pt. "Rodzinne gniazdo". 

Szczecinfot. g_art08/shutterstock.com

  • W reportażu "Rodzinne gniazdo" przedstawiona jest historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie zamieszkała tuż po II wojnie światowej.
  • Od pokoleń była to rodzina kolejarzy, dopiero pan Kazimierz wyłamał się z tej tradycji i przez całe życie pływał na statkach. 
  • Reportaż powstał w czasie realizacji jednego z projektów Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość.

Podczas II wojny światowej gospodarka Szczecina zostaje podporządkowana potrzebom militarnym Rzeszy. Miasto zaliczono do pierwszej kategorii zagrożenia ze strony lotnictwa bombowego. Największe zniszczenia dotknęły rejon nadodrzańskich dzielnic przemysłowych oraz Starego Miasta.

26 kwietnia 1945 r. wojska radzieckie zajmują Szczecin. Decyzją konferencji w Poczdamie miasto zostaje przyznane Polsce jako rekompensata za utratę na rzecz Związku Radzieckiego ziem dawnej Polski Wschodniej. Oficjalne przejęcie przez polską administrację następuje 5 lipca 1945. W powojennej historii Szczecin był liderem ruchów robotniczych, które przyśpieszyły radykalny przełom polityczny w 1989 r. Grudzień '70, Sierpień '80 i inne kluczowe wydarzenia upamiętnia najmłodszy oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. 

Zobacz też: 

***

Reportaż Małgorzaty Furgi "Rodzinne gniazdo" został wyemitowany w radiowej Jedynce w paśmie "Noc z Reportażem" we wtorek (26.03). 

Reportaż powstał dla Polskiego Radia Szczecin - można go wysłuchać TUTAJ.