Strona główna > Artykuł

Opowieść o miłości, przemijaniu i sztuce. "Portret matki" - reportaż Anny Kaczkowkskiej (PR Lublin)

Studio Reportażu i Dokumentu

Bohaterem reportażu jest artysta Stanisław Baj, który namalował ponad 200 portretów matki w różnych okresach jej życia, również w tym ostatnim. Jest to przejmująca opowieść o przemijaniu i sile miłości.

Stanisław Baj, bohater reportażu "Portret matki"fot. Artur Szczepański/REPORTER

Prof. Stanisław Baj jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Europejskiej Akademii Sztuk. Na co dzień mieszka w stolicy, ale często przebywa w rodzinnych Dołhobrodach na Podlasiu. Właśnie tam przez wiele miesięcy odwiedzała artystę autorka reportażu, Anna Kaczkowska, towarzysząc mu w pracy. Pani Maria Baj była już wtedy ciężko chora. W ten sposób powstał radiowy "Portret matki" – opowieść o synowskiej miłości i o potrzebie artystycznego ocalenia tej więzi.

Kamienie szlachetne najgłębszych uczuć

– Mamę malowałem od wielu lat z prostej, acz dramatycznej przyczyny. Mianowicie odchodzili sąsiedzi, skromni ludzie, którzy mieszkali obok naszego domu. Za pomocą malarstwa chciałem ich jakoś utrwalić, zatrzymać ich byt, ich życie na tej ziemi – opowiadał prof. Baj w rozmowie poprzedzającej emisję reportażu.  

– Na końcu została mi moja mama. To był najtrudniejszy temat w moim malowaniu, dlatego że to najbliższa osoba, którą darzy się największym uczuciem. Ciągle miała na twarzy łzy, które wynikały właściwie z milczenia. To były kamienie szlachetne jej najgłębszych uczuć – mówił artysta.

Baśnie i historie wzięte z potoczności

Stanisław Baj dzieli się w reportażu m.in. swoimi refleksjami na temat domu rodzinnego. – Po wielu latach zrozumiałem, że ta wielka kuchnia była miejscem bardzo przyjaznym, gdzie ludzie przychodzili na tzw. wieczorki. Zasiadali i opowiadali sobie różne historie, wzięte z takiej zwykłej potoczności – jak się uprawia ziemię, o jakiej porze – ale również i z tego świata poetyckiego, ludzkiego. Opowiadano sobie baśnie, gdzie straszy, gdzie jest przyjemnie, gdzie odbyło się coś ważnego historycznie…

Reportaż został nagrodzony Grand Prix Prezesa Polskiego Radia w 2009 roku.

Posłuchaj reportażu "Portret matki"

Posłuchaj też:

***

Reportaż "Portret matki" autorstwa Anny Kaczkowskiej (Polskie Radio Lublin) został wyemitowany w czwartek (28.03) o godz. 22.20 w Programie 3.