Data publikacji:
2024-04-03
Strona główna > Artykuł
Schrony w Polsce. "Poczucie bezpieczeństwa" - reportaż Urszuli Żółtowskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
W Polsce nie ma gdzie się ukryć. Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę schrony, w których mogą ukryć się obywatele w sytuacji zagrożenia. Okazuje się, że nawet nie ma pewności, ile ich jest.
NIK sprawdził, ile schronów w Polsce może zostać wykorzystanych w razie zagrożeniafot. Damian Lugowski/Shutterstock
Raport opublikowano 13 marca. Młodzi warszawiacy uważają, że nawet nie wiedzą, jak się mają zachować w sytuacji zagrożenia. Jakie działania podjąć i gdzie się ukryć. NIK stwierdził m.in., że takiej funkcji nie może pełnić w Warszawie metro. Wprawdzie od stacji Kabaty do Wierzbno metro projektowane było jako schron, ale nie jest wyposażone w odpowiednie urządzenia, dodatkowo WARSZAWSKIE METRO zostało zmilitaryzowane. Wiele osób myśli, ze schrony są pod Pałacem Kultury. Nie ma. Są za to pod domami na Starych Bielanach. To niezwykle ciekawa historia "podziemnej" Warszawy.
W jednym ze schronów na początku miała swoją siedzibę Grupa Rekonstrukcyjna Zgrupowania RADOSŁAW. Co ciekawe NIK w raporcie stwierdza, że dzisiaj nie tylko nie ma obrony cywilnej, ale także systemu alarmowania o uderzeniu z powietrza, planów ewakuacji ludności cywilnej, nie powstają też nowe schrony. Ustalenia Najwyższej Izby Kontroli wskazują, że jest jeszcze gorzej, niż nam się wydaje. A budowle sklasyfikowane jako schrony były niehermetyczne, zdewastowane, bez urządzeń filtrowentylacyjnych.
Najczęściej czytane:
- Nowe życie przedmiotów z przedwojennego Wrocławia. Reportaż "Przysposobione"
- Opowieść o miłości, przemijaniu i sztuce. Intymny "Portret matki"
Izba twierdzi, że dane są rzetelne i "mogą stworzyć fałszywe poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców". Wielu z nas ten temat interesuje. Nie ma już w szkołach zajęć wojskowych i pierwszej pomocy, harcerstwo już nie jest tak popularne. Młodzi Polacy chcą zdobywać wiedzę na temat obrony cywilnej. Udzielania pierwszej pomocy. Chcą uczyć się obsługi broni. Takie możliwości dają Związki Strzeleckie i stowarzyszenia proobronne. Jest duże zainteresowanie.
Wszyscy za przykład podają zorganizowanie obrony cywilnej w Ukrainie po napaści Rosji. Zastanawiają się, jakby to było w Polsce w sytuacji zagrożenia... A o nim mówi się dzisiaj coraz więcej...
***
Reportaż Urszuli Żółtowskiej pt. "Poczucie bezpieczeństwa" został wyemitowany we wtorek (2.04) o godz. 18.40 na antenie Trójki.