Data publikacji:
2024-04-04
Strona główna > Artykuł
Spór o biometanownię. "Rebel w Pasłęku" - reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego
Studio Reportażu i Dokumentu
Firma "TORFEX" z Krasina chce wybudować na obrzeżach Pasłęka pierwszą w Polsce biometanownię. To ogromna inwestycja, która wzbudza wiele kontrowersji. Wedle zapewnień inwestora, biometanownia jest odpowiedzią na palące problemy ekologiczne i przysłuży się mieszkańcom oraz lokalnym rolnikom, ponieważ biogaz wytwarzany z różnych odpadów m.in. obniży cenę energii elektrycznej i cieplnej, dostarczy nawóz organiczny czy biopaliwo. Szacuje się, że zakład osiągnie moc 2,5 MWe.
Grupa mieszkańców Pasłęka sprzeciwia się budowie biometanowni na obrzeżach ich miastafot. Antoni Rokicki/Polskie Radio
Z jakich odpadów będzie korzystała biometanownia? Jak czytamy w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia, będą to m.in. odpady zielone, odpady żywności, odchody zwierzęce, osad z oczyszczalni ścieków. Najwięcej emocji wzbudza lokalizacja zakładu, który ma zostać wybudowany na terenie miasta, tuż obok drogi krajowej nr 7.
Pasłęczanie obawiają się odoru, który może pojawić się wraz z otwarciem zakładu. Uważają, że wiele dobrze działających lokalnych firm może zakończyć swoją działalność lub znacząco ją ograniczyć. W reportażu o swoich obawach opowiadają właściciele oraz pracownicy ENTC Dairy Solutions, firmy, która od 2012 roku produkuje mleko w proszku, zatrudnia 50 osób, współpracuje z wieloma kontrahentami zagranicznymi. Obecnie zakład produkcyjny znajduje się niecałe 100 metrów od działki, na której ma powstać biometanownia. Przedsiębiorcy założyli więc grupę na Facebooku „Stop biometanowni w Pasłęku”, a także przygotowali petycję sprzeciwiającą się inwestycji firmy "TORFEX". Apel ten podpisało ponad 1 800 mieszkańców regionu.
W audycji wystąpią: dr Wiesław Śniecikowski – burmistrz Pasłęka; Joanna Kozikowska – export manager ENTC Dairy Solutions; Paweł Wołoszyński – przedstawiciel inwestora; Maciej Romanowski – Starosta Elbląski. W reportażu wykorzystano nagrania z archiwum Łukasza Dukiela – założyciela portalu ipaslek.pl
Najczęściej czytane:
- Demokracja w oparach absurdu. Reportaż "Reasumpcja, czyli powtórka z głosowania" [POSŁUCHAJ]
- Gdzie się schronić, jeśli nie ma schronów? Reportaż "Poczucie bezpieczeństwa" [POSŁUCHAJ]
***
Reportaż "Rebel w Pasłęku" Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego został wyemitowany w czwartek (4.04) o godz. 18.40 na antenie Trójki.