Strona główna > Artykuł

"Odór niezgody" - reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Od kilku miesięcy w Pasłęku trwa gorący spór o biometanownię. Lokalny przedsiębiorca, właściciel firmy "Torfex", chce wybudować zakład, który odpowie na współczesne wyzwania ekologii. Będzie wytwarzał biometan, a co za tym idzie - zapewni tani prąd czy biopaliwa, pochodzące z rozkładu odpadów. 

Pasłękfot. A. Rokicki

"Odór niezgody" - reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego

Jak czytamy w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia, będą to m.in. odpady zielone, odchody zwierzęce, odpady żywności czy osad z oczyszczalni ścieków.

Najwięcej emocji wzbudza lokalizacja inwestycji - to działka na obrzeżach miasta, położona w sąsiedztwie firmy, która produkuje mleko w proszku.

Zobacz też: Domek wśród apartamentowców. "Za zieloną bramą" - reportaż Joanny Sikory (Radio Białystok)

Pasłęczanie uważają, że odór powstały w wyniku pracy biometanowni uprzykrzy im codzienne życie, znacząco obniży wartość ich nieruchomości, a także odstraszy turystów.

Jak pogodzić plany inwestora, rozwój ekologiczny środowiska z obawami mieszkańców? Czy pasłęczanie mają szansę dojść do porozumienia? Z jakim odbiorem spotykają się biometanownie w innych miejscach w kraju i za granicą?

W reportażu wystąpili m.in: dr Wiesław Śniecikowski – burmistrz Pasłęka; Paweł Wołoszyński – przedstawiciel inwestora; Joanna Kozikowska – export manager ENTC Dairy Solutions; Anna Szuchyta – kierownik ds. jakości ENTC Dairy Solutions; Cezary Domżalski – szef produkcji ENTC Dairy Solutions; Maciej Romanowski – Starosta Elbląski; Łukasz Dukiel – założyciel portalu ipaslek.pl; Łukasz Tomaszewski – Dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W audycji wykorzystano nagrania z archiwum Łukasza Dukiela. 

Reportaż zrealizował Krzysztof Sagan. 


"Odór niezgody" - reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego

 

***

Reportaż "Odór niezgody" został wyemitowany we wtorek (9.04) o godz. 23.05 na antenie Jedynki.

mg