Strona główna > Artykuł

"W duecie" - reportaż Antoniego Rokickiego o spełnianiu muzycznych marzeń

Studio Reportażu i Dokumentu

Muzyka w domu rodzinnym Małgorzaty Blaszyńskiej była od zawsze. Rodzice byli muzykami, wspierali ją w przygotowaniach do występów podczas szkolnych występów w Pruszkowie. Jeszcze w liceum Gosia grała razem z big-bandem.

Zespół bla/t tworzą Gosia Blaszyńska i Łukasz Tylfot. Wojtek Mann

"W duecie" - reportaż Antoniego Rokickiego

– Śpiewasz, grasz nieinwazyjnie. Tak żeby było miło. Jesteś tłem – tak wspomina występy w Hotelu Metropol w Warszawie, gdzie w repertuarze królowały jazzowe klasyki. – Weszłam na ścieżkę odtwórczą. Choć, mimo wszystko, standardy jazzowe dają możliwość interpretacji, co nie było tak mocno zamykające… – dodaje.

Nie dostała się do szkoły muzycznej. Poszła więc na socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Na co dzień pracowała w badaniach rynku. Od czasu do czasu wracała do muzyki – zarabiała, występując na koncertach z różnymi muzykami. Aż dopadło ją wypalenie. – Był taki jeden koncert. Widzę, że mam salę pełną ludzi: przyjaciół i rodziny. Patrzysz na nich i myślisz sobie, że ich uwielbiasz… Zaczynamy grać i przy drugim utworze uświadamiam sobie, że to nie jest to, co chciałabym grać. To już nie jestem ja – mówi jazzmanka.


Gosia Blaszyńska, fot. Wojtek Mann Gosia Blaszyńska, fot. Wojtek Mann

Innym przełomowym momentem – w długiej drodze do spełniania marzeń – było spotkanie z Łukaszem Tylem, muzykiem, poznanym dzięki wspólnym znajomym. Połączyła ich pasja, a z czasem uczucie. W zeszłym roku założyli zespół bla/t. Jesienią wydali pierwszy singiel "hey there".

Jaką drogę musieli pokonać, by po wielu latach pokazać publice swoją autorską muzykę? Co daje im scena? Jak ważna jest wolność w pracy artysty? Jaki będzie kolejny krok duetu bla/t?


Łukasz Tyl, fot. Wojtek Mann Łukasz Tyl, fot. Wojtek Mann

W reportażu wystąpi m.in. Wojtek Mann – rzeźbiarz, fotografik, przyjaciel zespołu. W audycji wykorzystano nagrania z jego archiwum.

***

Reportaż Antoniego Rokickiego "W duecie" został wyemitowany w środę (17.04) o godz. 18.40 na antenie Trójki.