Strona główna > Artykuł

"Powróćmy jak za dawnych lat" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Po wielu latach na nowo odkrywa swojego ojca. Kryniczanin Aleksander Półchłopek rozpoczął porządkowanie pamiątek po swoim tacie Stefanie Półchłopku, byłym kierowniku działu kulturalnego uzdrowiska, społeczniku i burmistrzu Krynicy. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt. "Powróćmy jak za dawnych lat". 

Aleksander Półchłopek z siostrąfot. Aleksander Półchłopek - zbiory prywatne

"Powróćmy jak za dawnych lat" - reportaż Moniki Chrobak

Stefan Półchłopek był krzewicielem kultury w powojennej Krynicy. Był najbardziej znany z tego, że założył w kurorcie słynny Festiwal im. Jana Kiepury, który do tej pory odbywa się w uzdrowisku, a także z tego, że opiekował się Nikiforem. 

Dzięki bohaterowi reportażu Nikifor otrzymał status obywatela miasta, łemkowskie nazwisko Krynicki i opiekunów, najpierw Józefa Chmiela, potem Mariana Włosińskiego.

Stefan Półchłopek zmarł w 2011 roku i pan Aleksander postanowił pozostawić w dyspozycji rodziny mieszkanie, w którym zachowało się wiele pamiątek dopiero teraz odkrywanych.

Czytaj również: 

***

Reportaż "Powróćmy jak za dawnych lat" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany we wtorek (30.04) w ramach pasma "Noc z Reportażem" (1.10-3.00) w Jedynce.