Data publikacji:
2024-05-10
Strona główna > Artykuł
Astma - wielu Polaków żyje bez diagnozy. Jakie są objawy astmy? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jedynka
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2023 roku w naszym kraju żyło ponad 2 mln osób z astmą. Ocenia się, że w rzeczywistości problem dotyczy ok. 4 mln Polaków. Tymczasem nierozpoznana lub niewłaściwie leczona astma może prowadzić do rozwoju ciężkiej postaci choroby.
7 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Astmyfot. voronaman/shutterstock.com
- 7 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Astmy. "Edukacja w astmie wzmacnia" - to hasło tegorocznych obchodów.
- O tym, jak ważne jest edukowanie społeczeństwa na temat choroby, jaką jest astma, mówili goście audycji "Eureka".
- - Objawy astmy często są, niestety, bagatelizowane - powiedziała Anna Ben Drissi, dyrektor zarządzająca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
7 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Astmy. Dzień ten został ustanowiony przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy - Global Initiative for Asthma (GINA) - w celu budowania świadomości na temat astmy i możliwości jej leczenia. Przypada co roku w pierwszy wtorek maja. "Edukacja w astmie wzmacnia" - to hasło tegorocznych obchodów.
Astma - wielu Polaków żyje bez diagnozy. Jakie są objawy astmy? (Eureka/Jedynka)
Astma - czym się charakteryzuje?
- Pacjenci mają przede wszystkim problem z wydechem. Astma to jest choroba, w której trudno jest powietrze z płuc wydmuchać. Pacjenci nabierają powietrza, coraz więcej tego powietrza w płucach się znajduje, dochodzi do rozdęcia płuc - wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Marek Kulus, przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy, kierownik Kliniki Pulmonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Bardzo ważna jest uważność na nasz organizm, na sygnały, jakie nam daje. Objawy astmy często są, niestety, bagatelizowane - powiedziała Anna Ben Drissi, dyrektor zarządzająca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz koordynatorka Koalicji na rzecz Leczenia Astmy.
Badania epidemiologiczne wskazują szereg czynników demograficznych, rozwojowych i środowiskowych mogących mieć wpływ na rozwinięcie się choroby, takich jak: niska waga urodzeniowa, palenie tytoniu przez rodziców, stosowanie antybiotyków i paracetamolu. Częściej chorują na nią osoby mieszkające w miastach, które są bardziej narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, które upośledza rozwój płuc.
Astma - wielu Polaków żyje bez diagnozy
Astma jest jedną z najczęstszych niezakaźnych i przewlekłych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że do 2025 roku chorować będzie na nią ok. 400 mln osób.
Choroba ta jest wciąż w Polsce słabo wykrywana. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2023 roku w naszym kraju żyło ponad 2 mln osób z astmą. Ocenia się, że w rzeczywistości problem dotyczy ok. 4 mln Polaków. Nierozpoznana lub niewłaściwie leczona astma może prowadzić do rozwoju ciężkiej postaci choroby.
W Polsce mija średnio siedem lat od pierwszych objawów do postawienia diagnozy (średnia europejska to trzy i pół roku). Od 2022 roku leczenie astmy można prowadzić w ramach opieki koordynowanej z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, dzięki czemu w POZ możemy otrzymać między innymi skierowanie na spirometrię - badanie, które pozwala wykryć chorobę.
Astmy nie można wyleczyć, ale odpowiednia edukacja pacjentów wpływa korzystnie na jej kontrolę. Podstawę terapii stanowi przewlekłe stosowanie glikokortykosteroidów wziewnych. Nowością w leczeniu astmy jest leczenie biologiczne.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: Anna Ben Drissi (dyrektor zarządzająca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz koordynatorka Koalicji na rzecz Leczenia Astmy) oraz prof. Marek Kulus (przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy, kierownik Kliniki Pulmonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)
Data emisji: 9.05.2024 r.
Godzina emisji: 19.45
Jedynka/PAP/IAR/kk/wmkor