Strona główna > Artykuł

"Tajemnica czaszki z Katynia" - reportaż Anny Sekudewicz

Studio Reportażu i Dokumentu

Sensacyjna historia czaszki polskiego oficera zamordowanego w Katyniu, którą odnaleziono w Danii i po 63 latach sprowadzono do Polski. Do kogo należała czaszka odkryta w szafie Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze? Kim była ofiara? 

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiejfot. shutterstock.com/Alexander Kobelyatskiy

Szansa na zidentyfikowanie szczątków okazała się bardzo duża. To dzięki reporterskiemu śledztwu udało się ustalić prawdopodobne nazwiska oficerów, odtworzyć ich życie, odnaleźć rodziny. Czy zatem był to kpt. Ludwik Szymański, czy major Ludwik Siemiński? A może jeszcze ktoś inny... W reportażu tajemnica czaszki zostaje odkryta.

Zbrodnia katyńska. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Ale ta audycja przybliża także postać Elisabeth Tramsen, córki dr HelgeTramsena, jednego z członków utworzonej przez Niemców, Międzynarodowej Komisji Patologów, badających w 43 roku groby katyńskie. To właśnie ten lekarz zabrał czaszkę z Katynia i przywiózł do Danii.

Reportaż opowiada o miłości Elisabeth do polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego i jej tragicznej śmierci w Polsce. Dramatyczne losy polskich rodzin, niewyjaśnione i ukrywane do dziś fakty dotyczące zbrodni katyńskiej są kanwą reportażu. Autorka reportażu - wybitna dokumentalistka - ponad wszelką wątpliwość ustaliła kim był zamordowany oficer i odnalazła jego rodzinę.

***

Zobacz także:

***

Reportaż "Tajemnica czaszki z Katynia" Anny Sekudewicz dostępny TUTAJ. Zapraszamy do wysłuchania.