Strona główna > Artykuł

XVII Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory. Polskie Radio czeka na zgłoszenia

Studio Reportażu i Dokumentu

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza do udziału w XXVII edycji Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Konkurs skierowany jest do twórców, którzy nie ukończyli 40 roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym, poszukującym nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego, podejmującego istotne dla współczesności tematy. Zgłoszenia można przesyłać do 10 października bieżącego roku.

XVII Konkurs Stypendialny im. Jacka Stworyfot. mat. prom

  • Rusza kolejna, XVII już edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory.
  • W tym roku podwyższono granicę wieku dla uczestników - w konkursie mogą wziąć udział twórcy, którzy nie ukończyli 40 roku życia.
  • Do konkursu można zgłaszać reportaże lub dokumenty dźwiękowe o dowolnej tematyce, które miały premierę na antenach Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiofonii publicznej, rozgłośni studenckich lub w Internecie.
  • Zgłoszenia można przesyłać do 10 października 2024.

Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory został zorganizowany po raz pierwszy w 1995 roku. Jego pomysłodawczynią jest Janina Jankowska, założycielka i wieloletnia szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Uczestniczyć w nim mogą pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiofonii publicznej oraz studenci szkół dziennikarskich (z dorobkiem w dziedzinie reportażu - co najmniej 3 i maksymalnie 10 zrealizowanych audiodokumentów).

Warte podkreślenia jest, że w tegorocznej edycji została zmieniona granica wieku uczestników konkursu – z 35 na 40 lat.

Można zgłaszać reportaże lub dokumenty dźwiękowe o dowolnej tematyce, które miały premierę na antenach Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiofonii publicznej, rozgłośni studenckich lub w Internecie. Zwycięzca otrzyma grant na realizację autorskiego projektu, a Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zapewni laureatowi wsparcie artystyczne, merytoryczne i pomoc organizacyjną. Prace konkursowe można nadsyłać do 10 października br. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Jury przyzna dwie nagrody: I – stypendium im. Jacka Stwory, oraz II – wyróżnienie honorowe dla autora, którego praca zdobyła drugą w kolejności największą liczbę punktów.

- Ten konkurs był zawodowym przełomem dla wielu osób – pozwolił zakochać się w reportażu, rozwinąć skrzydła i przejść przyspieszony kurs dokumentu artystycznego. Jestem przekonany, że tegoroczna odsłona ujawni nowe talenty i świeże spojrzenie na ten szlachetny gatunek – zapewnia Bartosz Panek, redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.


KARTA ZGŁOSZENIOWA I REGULAMIN

Karta zgłoszeniowa konkurs im. Jacka Stwory.docx

Regulamin Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory 2024.pdf

***

SRID