Data publikacji:
2024-06-14
Strona główna > Artykuł
Euro 2024. Czy nauka ma wpływ na grę piłkarzy i wynik meczu?
Jedynka
- Piłka nożna dlatego jest taka piękna, ponieważ od ludzi wypływają emocje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Marek Konefał, prof. AWF we Wrocławiu z Zakładu Motoryczności Człowieka. A co o grze w piłkę nożną twierdzi nauka? Jak polscy piłkarze powinni grać, żeby osiągnąć sukces na Euro 2024? Czy ważniejsza jest obrona, czy atak?
Jaki wpływ na grę piłkarzy ma nauka?fot. PAP/Leszek Szymański
- Startują Mistrzostwa Europy 2024 w Niemczech. Na Euro zagra również reprezentacja Polski, której mecze będą transmitowane w Programie 1 Polskiego Radia.
- W radiowej Jedynce również transmisje meczu otwarcia Niemcy - Szkocja i finału ME.
- Czy naukowe podejście do piłki nożnej może pomóc w osiągnięciu sukcesu, również Biało-Czerwonym?
- Nauką i piłką nożną zajmuję się nie tylko zawodowo, ale również z pasji. Od wielu lat moje badania ukierunkowane są na poznawanie piłki poprzez liczby, analizy i oddziaływanie wielu różnych czynników na grę. Te dane dają nam wgląd w nieco inną perspektywę patrzenia, jak tylko to, co widzimy na boisku - twierdzi dr hab. Marek Konefał.
Gość Jedynki dodaje: - Jak patrzymy na grę w piłkę nożną, to widzimy, że ona jest bardzo złożona i nieprzewidywalna. Ludzkie oko nie potrafi tego wszystkiego dostrzec w jednym momencie. Natomiast jak później spojrzy się na liczby i zacznie analizować różne elementy taktyczne, to zauważa się naprawdę bardzo wiele zależności.
Euro 2024. Czy nauka ma wpływ na grę piłkarzy i wynik meczu? (Jedynka/Cztery pory roku)
Piłka nożna to 7 różnych wyników gry
Dr hab. Marek Konefał przyznaje, że "najciekawszy w grze jest wynik". - Jestem zwolennikiem podejścia, a nawet autorem pewnej koncepcji: analizy gry ze względu nie tylko na 3 rodzaje wyniku: wygrana, remis, przegrana, ale także na fazy gry, które doprowadzają do tego wyniku. Powiedzmy, jak gra drużyna, która remisując, traci bramkę, albo jak gra drużyna, która remisując, zdobywa bramkę i przechodzi do wyniku wygrywania. W ten sposób można analizować nie 3, a 7 różnych wyników gry. To jest dużo bardziej korzystne z punktu widzenia zastosowania później tego w praktyce - mówi gość Jedynki.
Co nauka twierdzi o sytuacji, kiedy drużyna remisuje i zdobywa zwycięskiego gola? - Głównymi elementami, które wpływają na to, że gramy lepiej i jesteśmy w stanie zdobyć przewagę nad przeciwnikiem, jest na pewno intensywność gry, ale nie tylko pojedynczego zawodnika, a szybkość gry całej drużyny. We współczesnej piłce nożnej mamy bardzo wiele faz przejścia z ataku do obrony i z obrony do ataku. Tego życzę też naszym piłkarzom na mistrzostwach Europy - żeby potrafili bardzo szybko organizować się po stracie piłki, jak i po jej zdobyciu. Ten krótki czas często generuje nam zdobycie lub stratę bramki - wyjaśnia ekspert.
#euro2024 to nie tylko rywalizacja o tytuł najlepszej drużyny w Europie. Na niemieckich boiskach odbędzie się także walka o uwagę kibiców, potencjalnych sponsorów i, choć brzmi to patetycznie, przyszłość piłki nożnej na Starym Kontynencie.https://t.co/4cbWASn1sq
— SPORT | PolskieRadio24.pl (@sport_pr24pl) June 14, 2024
Piłkarz często gra bez piłki
- Analizy naukowe pokazują, że większość zawodników, mimo że piłka jest centralną częścią tej gry, to gra bez piłki (…). Bardzo ważna jest gra zawodników bez piłki, kiedy drużyna atakuje, czyli ta sytuacja daje możliwość podania, ułatwienia temu zawodnikowi z piłką lepszego grania - mówi dr hab. Marek Konefał.
Dlatego szybkość pokazywania się na pozycji i tego, że ktoś może do konkretnego zawodnika podać piłkę, jest w dzisiejszej piłce nożnej kluczowa. - Chodzi o szybkość reakcji całej drużyny, nie tylko pojedynczego gracza, chociaż to się wiąże ze sobą, ponieważ wygranie pojedynku przez pojedynczego, szybkiego gracza potrafi spowodować przewagę liczebną i wtedy ta sytuacja jest znacznie bardziej korzystna - tłumaczy.
⚠️⚠️⚠️
— SPORT | PolskieRadio24.pl (@sport_pr24pl) June 14, 2024
Kto? Kiedy? Z kim? Gdzie? - jeśli macie takie pytania w kontekście #Euro2024, to wszystkie odpowiedzi znajdziecie tutaj👇
Terminarz, wyniki i tabele Euro 2024⚽️https://t.co/PAwSUtcm1k
Transmisje z Euro 2024 w Programie 1
Program 1 Polskiego Radia zaprasza na transmisje meczów, m.in.:
- 14 czerwca godz. 21.00 (studio 20.45-23.00): mecz otwarcia Niemcy-Szkocja
- 16 czerwca godz. 15.00 (studio 14.45–17.00): Polska-Holandia
- 21 czerwca godz. 18.00 (studio 17.50-20.00): Polska-Austria
- 25 czerwca godz. 18.00 (studio 17.50-20.00): Francja-Polska
- 14 lipca godz. 21.00 (studio 20.50-23.00): finał Euro 2024
Ponadto w Jedynce relacje i komentarze w serwisach sportowych, "Kronice sportowej" od poniedziałku do soboty o godz. 22.35 oraz w magazynie "Przy muzyce o sporcie" w niedziele po godz. 19.00. Zmagania piłkarzy podczas Euro 2024 na antenie Programu 1 relacjonować będą: Andrzej Janisz, Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk.
Z okazji rozpoczynających się mistrzostw Europy w piłce nożnej Polskie Radio przygotowało także serwis specjalny polskieradio.pl/euro2024. To niezbędnik kibica, z terminarzami, opisami drużyn, historią Euro, informacjami o reprezentacji Polski i wszystkich ekipach biorących udział w piłkarskim wydarzeniu roku. W serwisie dostępne będą relacje na żywo z meczów Euro, transmisje spotkań Polaków, meczu otwarcia czy finału oraz specjalne audycje, zapowiedzi, wywiady i analizy, a także relacje wysłanników Polskiego Radia.
Zobacz także:
- Mecz otwarcia Euro 2024: Niemcy - Szkocja. Na żywo w Programie 1 [PIĄTEK, GODZ. 20.45]
- "Fotografia sportowa łączy piękno sportu i informacji". O co chodzi ze zdjęciem Roberta Lewandowskiego?
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Patryk Michalski
Gość: dr hab. Marek Konefał (prof. AWF Wrocław z Zakładu Motoryczności Człowieka)
Data emisji: 14.06.2024
Godzina emisji: 9.39
DS/wmkor