Data publikacji:
2024-06-17
Strona główna > Artykuł
"Z ziemi włoskiej..." - reportaż Antoniego Rokickiego
Studio Reportażu i Dokumentu
Reportaż Antoniego Rokickiego to opowieść o poezji. O człowieku, który związał z nią swoje życie. Rzym, Warszawa, Kraków – to ważne miejsca w jego życiu, światy, które przenikają się już od wielu lat.
Profesor Luigi Marinelli - literaturoznawca i tłumacz. Bohater reportażu Antoniego Rokickiego "Z ziemi włoskiej..."fot. Antoni Rokicki/SRID
Profesor Luigi Marinelli to włoski literaturoznawca, wykładowca akademicki, tłumacz. Do Polski przyjechał jako student pod koniec lat siedemdziesiątych. – Szare, piękne miasto, które miało swój melancholijny urok. Warszawa była dla mnie szkołą życia i szkołą przyjaźni – wspomina bohater reportażu Antoniego Rokickiego. Bał się latać samolotami, podróżował więc pociągami. Zawsze z książką w rękach. Nie wiedział wtedy jeszcze, że tak mocno zwiąże swoje życie z polską literaturą…
Obecnie wykłada na jednej z najstarszych włoskich uczelni – Uniwersytecie La Sapienza. Jest profesorem slawistyki, pełnił funkcję prodziekana Wydziału Literatury i Filozofii. Przełożył na język włoski dzieła takich wybitnych twórców jak: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, czy Aleksander Wat. Jedna z ostatnich książek, przetłumaczonych przez profesora, to „Summa technologiae” Stanisława Lema.
Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany. W 2007 roku za promocję polskiej kultury odznaczono go Złotym Medalem „Gloria Artis”. W 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał profesorowi Marinellemu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Rok później Uniwersytet Jagielloński nadał mu tytuł doktora honoris causa. Jakie książki polskich autorów znajdują się w domowej bibliotece profesora? Wiersze czyjego autorstwa są mu najbliższe? Co daje mu kontakt z poezją?
W reportażu wykorzystano muzykę Michelego Sgangi.
***
Reportaż Antoniego Rokickiego "Z ziemi włoskiej..." emitowany był we wtorek (18 czerwca 2024) o godzinie 18.40 na antenie Programu 3.
***
SRID