Strona główna > Artykuł

Monika Chrobak wśród laureatów konkursu Silesia Press

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportażystkę ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wyróżniono za dwa reportaże – "Kim będę" oraz "Śladami Jana Kiepury". Bohater pierwszego reportażu po trudnym dzieciństwie postanawia rozpocząć nowy rozdział w swoim dorosłym życiu. Drugi reportaż to wspomnienie Jana Kiepury – gwiazdy scen operowych i operetkowych dwudziestolecia międzywojennego.

Monika Chrobak wśród laureatów konkursu dziennikarskiego Silesia Pressfot. Monika Chrobak/PR

  • Silesia Press to coroczny konkurs środowiska dziennikarskiego w województwie śląskim.
  • To najbardziej prestiżowa nagroda dziennikarstwa w tym województwie. Z czasem zyskała miano "śląskich Pulitzerów"
  • Nagrody przyznawane są za najlepsze teksty prasowe, audycje radiowe, a także programy telewizyjne, poświęcone problematyce ekonomicznej, sportowej, historycznej oraz społeczno-kulturalnej.
  • Jury bierze pod uwagę między innymi ich znaczenie dla opinii publicznej, rzetelność oraz interesujące, indywidualne przedstawienie tematu.

Wyróżnione reportaże Moniki Chrobak emitowane były na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Pierwszy w sierpniu, drugi w listopadzie ubiegłego roku.

Wyróżnienie dla Moniki Chrobak w konkursie Silesia Press Wyróżnienie dla Moniki Chrobak w konkursie Silesia Press/ for. Monika Chrobak/PR

Reportaż "Kim będę" porusza temat trudnej przeszłości i nowego rozdziału w życiu. Jego bohater - Mariusz Bąk z Zabrza jest wolontariuszem w fundacji Pomost, która wspiera swoich podopiecznych, aby odnaleźli się w dorosłym życiu. Mężczyzna ma za sobą trudne dzieciństwo. Wychowywał się w rodzinie alkoholików. Trafił do ośrodka wychowawczego, gdy miał dziewięć lat. Przez większość życia musiał radzić sobie sam. I sam chciał zmienić swoje życie. Teraz próbuje się skonfrontować z trudną przeszłością i z przebaczeniem ojcu. Jak mówi - zaczyna nowy rozdział. Chce rozwijać swoje zainteresowania i żyć w pełni.

Fundacja Pomost z Zabrza, do której trafił mężczyzna to organizacja pożytku publicznego, która powstała w 2012 roku. Ważnym elementem są tam funkcje pełnione przez mieszkańców w trakcie udziału w programie. Każda z tych osób ma przypisane określone obowiązki. To prezes, gospodarz domu, szef ochrony, szef kuchni, szef remontu czy skarbnik. W tej sposób podopieczni fundacji uczą się ważnych umiejętności służących do radzenia sobie w społeczeństwie.


reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]


Z kolei "Śladami Jana Kiepury" to reportaż, który powstał 15 sierpnia 2023 roku, z okazji 57 rocznicy śmierci artysty. Jan Kiepura, wybitny tenor urodził się w Sosnowcu, ale bliska jego sercu była Krynica-Zdrój. Nie tylko przyjeżdżał tu na wypoczynek, ale także był mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 roku stanęła tu jego willa "Patria". Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Jego muzycznym i duchowym pomnikiem jest odbywający się w kurorcie od 1967 roku do tej pory Festiwal im. Jana Kiepury, który stworzył kryniczanin Stefan Półchłopek.

Jan Kiepura był gwiazdą scen operowych i operetkowych dwudziestolecia międzywojennego. W 1929 roku debiutował na scenie włoskiej w "La Scali", a w 1938 roku w amerykańskiej Operze "Metropolitan". Wraz z żoną - również śpiewaczką - Martą Eggerth, z Węgier, występował na Broadwayu w musicalu "Wesoła wdówka", co przyniosło im światową sławę. Występował na najważniejszych scenach światowych, m.in. w Wiedniu, Paryżu, Pradze, Rio de Janeiro, Sao Paulo i oczywiście Polsce. Zagrał też w filmach, m.in. w: "Dla Ciebie śpiewam", "Valse Brilliante" czy "Księżniczka czardasza".


reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]


Miał wspaniały kontakt z publicznością. Śpiewał na ulicy, z dachu taksówki, balkonu czy na schodach gmachów operowych. Po śmierci w 1966 roku spoczął na Powązkach w Warszawie. W lipcu 2004 roku został odsłonięty w Krynicy-Zdroju pomnik tenora, który ukazuje go śpiewającego z uniesioną w górę ręką.

Śpiewak Jan Kiepura w grupie osób przed hotelem Patria będącym jego własnością. Widoczni od lewej: dyrygent Sabino, śpiewak Władysław Kiepura, śpiewaczka i aktorka Marta Eggerth, Jan Kiepura, impresario Opery w Hamburgu Strohm, śpiewak Stefan Belina-Skupniewski Śpiewak Jan Kiepura w grupie osób przed hotelem Patria będącym jego własnością. Widoczni od lewej: dyrygent Sabino, śpiewak Władysław Kiepura, śpiewaczka i aktorka Marta Eggerth, Jan Kiepura, impresario Opery w Hamburgu Strohm, śpiewak Stefan Belina-Skupniewski /fot. NAC

Konkurs Silesia Press ma promować najwyższe zawodowe standardy, a także integrować regionalne środowisko dziennikarskie. Inicjatywa ustanowienia regionalnej nagrody wyszła od dziennikarzy skupionych w tym działającym od 2002 roku stowarzyszeniu. Silesia Press promuje dokonania dziennikarzy, ludzi mediów i wydawców ze Śląska oraz tych, którzy podejmują ważne dla regionu i związane z nim tematy.Zobacz także inne reportaże Moniki Chrobak:

Światowy Dzień Krwiodawcy - reportaż "Bezimienni bohaterowie" Moniki Chrobak

Z Limanowej na operowe sceny całego świata – premierowy reportaż Moniki Chrobak

Joanna od ratowania ludzi. "Przewodniczka psów" - reportaż Moniki Chrobak


***

SRID