Strona główna > Artykuł

"Z braku ciepła” – reportaż Magdy Skawińskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Młodzi ludzie, którzy – chcąc się odurzać – sięgają po narkotyki, ale także inne leki, głównie opioidowe leki przeciwbólowe. Oskar – bohater reportażu - wziął pierwszy raz kiedy miał 15 lat. Po dwóch latach po raz pierwszy pojechał się leczyć z uzależnienia. 

Zapraszamy na reportaż Magdaleny Skawińskiej "Z braku ciepła"fot. shutterstock/Andrei Porhezhinskii

Reportaż Magdy Skawińskiej "Z braku ciepła"

Rodzice postawili młodemu chłopakowi ultimatum - albo jedzie do ośrodka albo opuszcza dom. Wybrał tę drugą opcję i przez dwa tygodnie pomieszkiwał u znajomych. Kiedy skończyły się narkotyki wrócił ze zgodą na leczenie.


Później jeszcze dwukrotnie poddawał się terapii. Ostatnia, roczna w ośrodku MONAR-u przyniosła najlepsze efekty. Oskar ponad rok jest trzeźwy. Pracuje i buduje życie na nowo.
Wcześniej brał przez wiele miesięcy, był też świadkiem jak umierali jego uzależnieni znajomi. A emocje z tym związane… uśmierzał narkotykami.
Oskar wychowywał się w zastępczej rodzinie. Mówi, że miał dobre dzieciństwo. Czy na to, że sięgnął po narkotyki i leki miała wpływ jego biologiczna matka?


Jeszcze kilka lat temu nie było w Polsce nikogo, kto by te leki zażywał. Teraz specjaliści twierdzą, że zdarza się, że co miesiąc spotykają osoby, które ich używają i są uzależnione.
Najsilniejszym stosowanym, między innymi w Stanach Zjednoczonych jest Fentanyl. Jest to lek przeciwbólowy o działaniu narkotycznym.
Jego działanie uzależniające jest tak silne, że można się od niego uzależnić w zaledwie kilka dni. Liczba ofiar śmiertelnych Fentanylu na świecie wciąż rośnie.


Czy mamy już w Polsce problem z uzależnieniem od opioidów i opiatów?


Audycja „Klub Trójki: Audiodokument” i reportaż Magdy Skawińskiej „Z braku ciepła” emitowany był w poniedziałek (24 czerwca 2024) o godzinie 20.05 na antenie Programu 3.


***

SRID