Strona główna > Artykuł

XIX Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory". Polskie Radio czeka na zgłoszenia

Studio Reportażu i Dokumentu

Startuje tegoroczna edycja ogólnopolskiego konkursu reportażystów "Melchiory". Konkurs skierowany jest do pracowników i współpracowników Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiowych oraz autorów i producentów audycji radiowych, zawodowo zajmujących się taką działalnością, a publikujących również poza antenami publicznej radiofonii. Mogą wziąć w nim udział także studenci wyższych uczelni. Polskie Radio czeka na zgłoszenia do 30 września br.  

Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory 2024"fot. Polskie Radio

  • Celem konkursu jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.
  • "Melchiory" odwołują się do tradycji rodzimego reportażu oraz dorobku Melchiora Wańkowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów.
  • Laureaci wybierani są w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku oraz Realizacja Akustyczna.
  • Organizatorem "Melchiorów" jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory" jest promowanie indywidualności autorskich oraz ambitnych form twórczości radiowej i sztuki audiodokumentalnej.

W tym roku "Melchiory" zostaną przyznane w trzech kategoriach:

REPORTAŻ (SPOŁECZNY, INTERWENCYJNY, ŚLEDCZY, ARTYSTYCZNY) – za reportaż radiowy, który wychodząc od aktualnego wydarzenia, przedstawia zjawiska albo procesy zachodzące zarówno w kraju, jak i za granicą, wyprodukowany lub wyemitowany między 1 września 2023 roku a 8 września 2024 roku.

DOKUMENT (HISTORYCZNY, BIOGRAFICZNY) – za reportaż radiowy lub audycję dokumentalną o wybitnych walorach artystycznych i ponadczasowym charakterze, wyprodukowaną lub wyemitowaną między 1 września 2023 roku a 8 września 2024 roku.

REALIZACJA AKUSTYCZNA – dla osoby nadającej ostateczne brzmienie dzieła zgłoszonego do konkursu, korzystającej z najnowszych możliwości technologicznych.


Kandydatury do nagrody w kategorii REPORTAŻ i DOKUMENT mogą zgłosić samodzielnie autorzy reportaży lub audycji dokumentalnych.
Kandydatury do nagrody w kategorii REALIZACJI AKUSTYCZNEJ zgłaszają członkowie Jury spośród realizatorów dźwięku prac zgłoszonych do konkursu.
W każdej kategorii mogą też być zgłaszane prace zespołowe. W kategorii DOKUMENT i REPORTAŻ może być zgłoszony reprezentatywny odcinek serialu lub dłuższego cyklu/serii. Takiemu zgłoszeniu winien towarzyszyć opis całości cyklu/serii.


KARTY ZGŁOSZENIOWE I REGULAMIN

Melchiory 2024 karta zgłoszeniowa REPORTAŻ

Melchiory 2024 karta zgłoszeniowa DOKUMENT

Melchiory 2024 REGULAMIN

***

SRID