Strona główna > Artykuł

"Powódź wszystkich Polaków - archiwalny dokument Janiny Jankowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż jest kroniką przebiegu powodzi tysiąclecia. 27 lat temu, w lipcu 1997 roku, padające nieprzerwanie deszcze spowodowały gwałtowny przybór wód i zalanie wielu miast, między innymi Opola, Kłodzka, Nysy i Raciborza. 40 procent powierzchni Wrocławia znalazło się pod wodą. Zginęły 54 osoby, a około 1500 rodzin straciło dach nad głową. Była to jedna z największych katastrof naturalnych, jakie dotknęły nasz kraj w XX wieku. Dokument "Powódź wszystkich Polaków" pokazuje dramat powodzian i rolę radia w dniach kataklizmu.

Samochody zaparkowane w centrum położonego na północy Moraw miasta Krnov zalane po dach na skutek powodzi spowodowanej ulewnymi opadami deszców. 7.07. 1997 r. fot. PAP/CAF-CTK

"Powódź wszystkich Polaków" - reportaż Janiny Jankowskiej o powodzi tysiąclecia

Obserwowaliśmy wówczas wiele tragicznych sytuacji, ciężką pracę służb, strażaków, policji i harcerzy. Dziennikarze ruszyli w teren, żeby rejestrować i opisywać tragizm tych chwil.

Obrazy przeżyć ludzi nagrywane były przez wielu naszych kolegów reporterów. To była ciężka, trudna i zespołowa praca. Inna niż wszystkie, bo zazwyczaj wielu z nas, reportażystów pracuje samodzielnie. Jednak tamten tragiczny czas wymagał współdziałania, jeżeli chciało się zachować i utrwalić jak najwięcej.

Dokument budowany był wyłącznie z samych faktów, dźwięków, które ukazywały się w Polskim Radiu i w rozgłośniach lokalnych w Opolu, Wrocławiu, Zielonej Górze i Białymstoku.

"Powódź wszystkich Polaków” to dokument przygotowany przez wielu reportażystów, którzy pod kierunkiem Janiny Jankowskiej  zachowali w tej formie wspomnienia z lipca 1997 roku.

W dokumencie przypominane są relacje ludzi, fragmenty dzienników radiowych, wypowiedzi polityków, prezydenta, premiera i innych członków rządu Włodzimiera Cimoszewicza.


Dokument nagrodzony został w Międzynarodowym Konkursie Premios Ondas w Barcelonie.Archiwalny reportaż Janiny Jankowskiej "Powódź wszystkich Polaków" emitowany był w niedzielę (7 lipca 2024) o godzinie 17.10 na antenie Programu 1.


***

SRID