Strona główna > Artykuł

Audycja "Noc z reportażem" i trzy reportaże o sportowcach i pracy dziennikarzy sportowych

Studio Reportażu i Dokumentu

"Z mikrofonem na boisku" Antoniego Rokickiego to reportaż o pracy dziennikarza sportowego od kuchni. Reportaż Joanny Bogusławskiej  "Mierzyć się ze sobą" to opowieść o ludziach, którzy biegają, ale... w ekstremalnych warunkach, bo na pustyni. "Zanim odłożę mikrofon" Eweliny Karpacz-Oboładze to dokument przybliżający sylwetkę  Bohdana Tomaszewskiego - dziennikarza i komentatora sportowego.

Cezary Gurjew w pracyfot. PR

"Z mikrofonem na boisku" - reportaż Antoniego Rokickiego

"Mierzyć się ze sobą" - reportaż Joanny Bogusławskiej

"Zanim odłożę mikrofon" - archiwalny reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

"Z mikrofonem na boisku" - reportaż Antoniego Rokickiego 

Jak wygląda praca dziennikarza sportowego od kuchni? Jakie cechy charakteru są w tej profesji szczególnie ważne? Co o komentatorach sportowych mówią sami sportowcy? Czy będąc dziennikarzem można przyjaźnić się ze sportowcem? Sport jednoczy, godzi, wyzwala wspaniałe emocje. Pokazuje najlepszą stronę ludzkiej natury – mówi Cezary Gurjew, kierownik redakcji sportowej Programu Pierwszego PR.

Chciał zostać technikiem samochodowym, dlatego wybrał studia na Politechnice Szczecińskiej. Na obronę pracy inżynierskiej pod tytułem „Wykorzystanie metod akustycznych w diagnostyce silników samochodowych z zapłonem iskrowym” przyszedł z... wielkim magnetofonem. Nagrywał bowiem, za namową swojego promotora, odgłosy silnika samochodowego. Komisja egzaminacyjna nie kryła zdziwienia, ale ostatecznie praca została przyjęta i w ten sposób Cezary Gurjew został dyplomowanym inżynierem. Krótko po tym, rozpoczął pracę etatową w redakcji sportowej Polskiego Radia.
 Na jego drodze szybko pojawiło się wielkie wyzwanie, o którym marzą dziennikarze sportowi z całego świata – komentowanie Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Obecnie Cezary Gurjew jest kierownikiem redakcji sportowej Programu Pierwszego. Relacjonował 11 Igrzysk, ponad 40 turniejów wielkoszlemowych, jest także autorem dwóch książek: "Gwiazdy na antenie”, "Tenisowe dźwięki”. Niedawno wrócił z Australii, gdzie jako jedyny dziennikarz z Polski śledził zmagania tenisistów podczas Australian Open.
W reportażu rozmowy między innymi z Wojciechem Fibakiem, Jackiem Wszołą, Jerzym Dudkiem i Robertem Korzeniowskim.

"Mierzyć się ze sobą" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Julita Ilczyszyn jest nauczycielką, wielokrotnie startowała w maratonach m.in przebiegła Saharę, tym razem przebiegła pustynie Namib. Chce zostać pierwszą Polką, która przebiegnie cztery pustynie , Namibia, Kaukaz, Atacama, Antarktyda, każda na dystansie 250km.
Na pustyni Namib biegła w ekstremalnej temperaturze 57 stopni. W przygotowaniach do biegu pomagał jej Marek Rybiec, który przebiegł już cztery pustynie. Pokazał jej jak dobrze się przygotować i z czym będzie musiała się zmierzyć.

Marek Rybiec, od lat związany jest z sektorem inwestycji finansowych w 2018 roku przebiegł cztery pustynie, każdą na innym kontynencie. Po piaskach pustyni w Namibii, kamieniach pustyni Gobi, skałach pustyni Atakamy i lodzie Antarktydy. Jego sportowym dokonaniom towarzyszyło wyzwanie: biegnąc, chciał zebrać środki na zakup wyposażenia medycznego niezbędnego do wykonywania zabiegów przeciwbólowych w Poradni Leczenia Bólu Fundacji Hospicjum Onkologicznym św. Krzysztofa w Warszawie. Julita biegła dla swojego sparaliżowanego ojca, który uległ wypadkowi i Anety, która zmaga się z choroba nowotworowa.
Rozpoczęłam z bardzo dobrej bo 5. pozycji w klasyfikacji kobiet. Wszystko kontrolowałam i wiedziałam, że mam to podium w zasięgu- mówi Julita. Niestety kontuzja biodra w 2 dniu wyścigu spowodowała, że z każdym dniem walczyłam z bólem, tym samym spadając oczka w dół klasyfikacji. I mimo, że nie wygrałam tego podium sportowego, to jestem zwycięzca pod względem siły charakteru. Moja głowa wygrała ten wyścig. Kryzys pojawił się szóstego dnia, ale go pokonałam.
Julita mówi, że bieganie po pustyni jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. To coś dla ludzi, którzy nie tylko są świetnie przygotowani kondycyjnie, ale i mają bardzo silny charakter.

"Zanim odłożę mikrofon" - archiwalny reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Bohdan Tomaszewski to dziennikarz, komentator sportowy, autor książek i scenariuszy filmowych, niegdyś znakomity tenisista. Bohdan Tomaszewski to jeden z największych talentów sprawozdawczych w historii Polskiego Radia. Jego kariera zawodowa trwała ponad 60 lat. Przez ten czas stał się postacią, której głos przyciągał przed radioodbiorniki tłumy słuchaczy.
Reportaż Eweliny Karpacz- Oboładze zatytułowanej "Zanim odłożę mikrofon" przybliża sylwetkę Bohdana Tomaszewskiego, jego życie i drogę zawodową, także epokę i jej urokliwe obrazy.
Bohdan Tomaszewski zmarł 27 lutego 2015 w wieku 93 lat


Audycja "Noc z reportażem" emitowana była we wtorek (23 lipca 2024) o godzinie 1.10 na antenie Programu 1.


***

SRID