Strona główna > Artykuł

"Czar pegeeru" - archiwalny reportaż Krystyny Usarek

Studio Reportażu i Dokumentu

"Czar pegeeru” to reportaż Krystyny Usarek nagrany na Dolnym Śląsku 60 lat temu. Już wtedy państwowe gospodarstwa rolne, które po II wojnie światowej zmieniły krajobraz polskiej wsi, były owiane złą sławą jako skupiska osób mało zaradnych, źle wykształconych, nastawionych na czerpanie profitów, a nie na ciężką pracę, a także przepijających wypłatę.

Owiane złą sławą państwowe gospodarstwa rolne. Sulin, maj 2021fot. Bartosz Panek

"Czar pegeeru" - archiwalny reportaż Krystyny Usarek

Krystyna Usarek próbuje pokazać, że może być inaczej, ale sama wchodzi w określony schemat ironicznego, a momentami szyderczego traktowania pracowników pegeerów. Ten sposób opowiadania o państwowym rolnictwie w Polsce ugruntowały lata transformacji. Armia bezrobotnych, którzy stracili pracę w pegeerach, najczęściej była utożsamiana z wyuczoną bezradnością. Tymczasem potraktowane przez nowe postsolidarnościowe elity jako relikt komunizmu, upadające po 1991 roku pegeery zaczęły utrwalać struktury dawnej biedy.
Historia pegeerów była głównie historią mężczyzn. A gdyby opowiedzieć ją głosami kobiet, osiągnęlibyśmy ten sam rezultat?


Reportaż Krystyny Usarek "Czar pegeeru" emitowany był w audycji "Klub Trójki: Audiodokument" w poniedziałek (5 sierpnia 2024) o godz. 20.05 na antenie Programu 3. 


***

SRID