Data publikacji:
2001-05-15
Strona główna > Artykuł
"Człowiek pojednania"
migracja
Halina Birenbaum otrzymała w tym roku tytuł "Człowieka Pojednania", przyznawany od kilku lat przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Jest on przyznawany osobom spoza Polski (również Polakom mieszkającym poza krajem), które przyczyniły się do dialogu chrześcijańsko - żydowskiego w Polsce.
Halina Birenbaum otrzymała w tym roku tytuł "Człowieka Pojednania", przyznawany od kilku lat przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Jest on przyznawany osobom spoza Polski
( również Polakom mieszkającym poza krajem), które przyczyniły się do dialogu chrześcijańsko - żydowskiego w Polsce. W gronie laureatów znaleźli się min. ks. Pawlikowski z USA, rabin Rudi z USA, siostra Dominika Zaleska ze Szwajcarii, a w ubiegłym roku ks. Deselaers - niemiecki ksiądz, mieszkający od paru lat w Oświęcimiu.
Halina Birenbaum mając 13 lat trafiła do obozu koncentracyjnego na Majdanku, potem wysłano ją do Oświęcimia, z którego wyszła w "marszu śmierci" do Niemiec. Została wyzwolona w obozie Neustadt - Gleve i po wojnie wyjechała do Izraela. Od wielu lat jeździ z odczytami, w czasie których opowiada o swoich doświadczeniach wojennych młodzieży polskiej, izraelskiej i niemieckiej. Autorka książek "Nadzieja umiera ostatnia"(przeżycia wojenne) i "Powrót do ziemi praojców" ( życie w Izraelu).