Data publikacji:
2001-05-17
Strona główna > Artykuł
"Kąt"
migracja
Szkoła "Kąt" jest szkołą dla "niegrzecznych". Przychodzą tu ci, z którymi nie chcą pracować inne szkoły. Wszyscy uczniowie otrzymują z zachowania oceny najwyższe. Grono pedagogiczne uważa, że trudno jest prawie dorosłych ludzi oceniać w kategoriach grzeczni - niegrzeczni. Praca w tej szkole jest wyzwaniem, zmusza nauczycieli do stałych poszukiwań.
Kąt można do niego postawić kogoś za karę ale też może to być miejsce, które daje nam poczucie bezpieczeństwa.
Jest taka szkoła, w której uczniowie nie rozpoczynają lekcji o ósmej rano, bo nauczyciele wyszli z założenia, że zaspany, spóźniający się uczeń w małym stopniu korzysta z przekazywanej mu wiedzy. Szkoła "Kąt", która jest "szkołą dla niegrzecznych"( przychodzą tu ci, z którymi nie chcą pracować inne szkoły) wszystkim uczniom wystawia z zachowania oceny najwyższe. Grono pedagogiczne tej placówki uważa bowiem, że trudno jest prawie dorosłych ludzi oceniać w kategoriach: grzeczni - niegrzeczni.
Praca w tej szkole zmusza nauczycieli do stałych poszukiwań metod pracy, każdy dzień niesie nowe wyzwania. Młodzi ludzie dla których ta szkoła jest często ostatnią deską ratunku reprezentują różne środowiska od elit do tzw. marginesu, ale łączy ich jedno, często pierwszy raz w życiu, właśnie tu spotykają ludzi, którzy posiadają trzy cechy: są dorosli "życzliwi i trzeźwi."
Być może metody wychowawcze i praca z uczniami mogą stanowić pewną propozycję w dyskusji nad modelem polskiej szkoły na początku nowego stulecia.