Strona główna > Artykuł

Auycja z cyklu "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Alicji Maciejowskiej i Bronisława Sałudy "Grażyna skończyła 30 lat"

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportażyści poznali Grażynę w 1975 roku, gdy miała 14 lat. Przez 6 lat śledzili proces dorastania Grażyny. Z roku na rok dziewczyna doroślała, zmieniała swoje poglądy i plany na życie. Po 10 latach od ostatniego nagrania w 1991 roku wrócili do Grażyny, gdy była już trzydziestoletnią kobietą, żoną i matką. 

Audycja Doroty Bonieckiej-Górny co tydzień w soboty o godzinie 22.06 na antenie PR24fot. Shutterstock/world pieces

Audycja Doroty Bonieckiej-Górny "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Alicji Maciejowskiej i Bronisława Sałudy "Grażyna skończyła 30 lat"

Potem zajęła się sprawą zaginionych w lipcu 1945 roku mieszkańców Suwalszczyzny. Zbierała materiały, nagrywała relacje rodzin, zbierała ankiety. Zaczęła dokumentację w 1987 roku, bardzo się narażając ówczesnym władzom i nie mając żadnej pewności, że zbrodnia Obławy Augustowskiej ujrzy światło dzienne.
Zajmowała się tematyką wojenną i powojenną, czasami PRLu, ale jak wszyscy reportażyści robiła też reportaże tak zwane lżejsze. Wraz z Bronisławem Sałudą zrobiła cykl reportaży poświęconych Grażynie Baranowskiej (po mężu Kuna). Reportażyści poznali Grażynę w 1975 roku, gdy miała 14 lat. Przez 6 lat śledzili proces dorastania Grażyny. Z roku na rok dziewczyna doroślała, zmieniała swoje poglądy i plany na życie. Po 10 latach od ostatniego nagrania w 1991 roku wrócili do Grażyny, gdy była już trzydziestoletnią kobietą, żoną i matką. Mieszkała w Suwałkach z mężem Wojtkiem i siedmioletnią córką.
Po reportażu rozmowa Doroty Bonieckiej Górny z Urszulą Żółtowską - reportażystką ze Studia Reportażu i Dokumentu a także z jej córką Pauliną Tomaszewską. Rozmowa o przyjaźni z Alicją Maciejowską.



Audycja "Co jest na tej taśmie?" emitowana była w sobotę (10 sierpnia 2024) o godz. 22.06 na antenie PR24.


***

SRID