Strona główna > Artykuł

"Zakazany wąż" – reportaż Urszuli Żółtowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra” to społeczna organizacja przyrodnicza działająca od 1993 roku na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego Polski – fauny, flory, ekosystemów i krajobrazów. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

Lampropeltis getula (Lancetogłów królewski) fot. Shutterstock/Jay Ondreicka

"Zakazany wąż” – reportaż Urszuli Żółtowskiej

W ostatnim czasie głośno jest o projekcie "Salamandry” o nazwie "E-INWAZJE”. Od sierpnia 2022 roku w Polsce obowiązuje zakaz obrotu inwazyjnymi gatunkami obcymi (IGO), które uznano za zagrożenie dla UE. Ich posiadanie i sprzedaż bez zezwolenia jest przestępstwem i grozi za to kara do 5 lat więzienia a także grzywna nawet do miliona złotych.

Monitoring przeprowadzony przez "Salamandrę” wykazał, że mimo zakazów nielegalny handel inwazyjnymi gatunkami w Internecie kwitnie. Najczęściej oferowane są lancetogłowy królewskie, żółwie ozdobne, bernikle kanadyjskie i hiacynty wodne.

Lancetogłów królewski - inwazyjny na Gran Canarii - ma potencjał do rozprzestrzeniania się w ciepłych rejonach Europy. Dlatego został uznany za zagrożenie dla UE. W ofertach internetowych często nie podaje się pełnej nazwy tego gatunku, aby uniknąć odpowiedzialności prawnej. Mimo, że w Polsce gatunek ten raczej nie stworzy stabilnych populacji, problemu nie można lekceważyć.
Nie tylko węże, ale także szopy pracze, żółwie czerwonolice czy rośliny, jak hiacynty wodne, stanowią poważne zagrożenie dla przyrody i gospodarki. Biolodzy z "Salamandry” edukują społeczeństwo, byśmy nie przymykali oczu na łamanie prawa, zwłaszcza w dobie ocieplającego się klimatu.


Na reportaż Urszuli Żółtowskiej "Zakazany wąż" zaprosiliśmy w piątek (23 sierpnia 2024) o godz. 0.30 na antenę Programu 1.


***

SRID