Data publikacji:
2002-11-08
Strona główna > Artykuł
Czas Reporterów - Rzeczpospolita Wójtów
migracja
 "Nasz wójt" - z reportażu Anny Bogdanowicz stereotyp wójta, który winien pozostać tylko w zabawnych przypowiastkach z przeszłości.  "Dżihad z Lublińca" - Irena Piłatowska Jak Syryjczyk został polskim wójtem?
"Nasz wójt" - z reportażu Anny Bogdanowicz stereotyp wójta, który winien pozostać tylko w zabawnych przypowiastkach z przeszłości.
"Dżihad z Lublińca" - Irena Piłatowska
Jak Syryjczyk został polskim wójtem?
Dżihad Rezek w pierwszej turze wyborów samorządowych pobił swoich konkurentów na głowę. Otrzymał dwa razy więcej głosów niż wszyscy jego konkurenci razem. Dlaczego ludzie z małej wioski zaakceptowali i zawierzyli obcemu? Reportaż Ireny Piłatowskiej pokazuje karierę Araba w Polsce - drogę wrastania człowieka o odmiennej kulturze w polską społeczność.
Jola i Dżihad Rezek poznali się na studiach w Polsce. Od dziesięciu lat są małżeństwem i mieszkają w Lublińcu. Jola jest sekretarzem w Urzędzie Miasta. Dżihad od paru lat wójtem w pobliskiej gminie. Jego dokonań nie da się przecenić. Zyskał sobie przychylność większości mieszkańców swojej gminy. Zasłynął wygrywając proces ze Skarbem Państwa. Odzyskał dług - 400 tysięcy złotych wraz z odsetkami, co dało w sumie 500 tysięcy. Za te pieniądze rozbudował szkołę, w której dziś mieści się przedszkole, podstawówka i gimnazjum. Wybudował też salę gimnastyczną na miarę XXI wieku, o której tylko marzyć może większość np. warszawskich szkół. Pomysł goni pomysł. Jak sam o sobie mówi "musi wciąż zaskakiwać i być najlepszym z najlepszych, bo tylko to może uzasadniać, że Syryjczyk a nie Polak został wójtem w polskiej gminie". W ciągu paru lat gmina zmieniła się nie do poznania. Wymierne ślady jego pracy odnaleźć można niemal na każdym kroku. Jak to się stało, że zazwyczaj nietolerancyjni Polacy - ludzie z małej wiejskiej gminy zaakceptowali obcego? Jak funkcjonujący u nas stereotyp Araba ma się do tej konkretnej osoby? Na te i inne pytania odpowiedź w reportażu.