Strona główna > Artykuł

"Nasze zabawki" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Maria Ozierańska wraz z mężem kolekcjonuje zabawki. Ma ich już niemal 20 tysięcy z różnych zakątków świata. Swoją pasję przekazała córkom. Jedna z nich prowadzi Muzeum Zabawek w Kudowej-Zdroju, druga w Krynicy-Zdroju. 

Maria Ozierańska z rodziną fot. archiwum prywatne

"Nasze zabawki" - reportaż Moniki Chrobak

Mottem muzeów jest "Chcemy aby najmłodsi przenieśli się do świata swoich przodków a rodzice na nowo odkryli swoje dziecko”.
Wśród okazów są między innymi misie, lalki, militaria chłopięce, piłkarzyki, teatrzyki domowe, klocki czy konsole do gier. Niektóre z nich są unikatami. To choćby XIX-wieczna lalka z porcelanową głową i korpusem pokrytym skórą koźlęcą, służąca jako modelka ówczesnym projektantom mody czy lalka o trzech twarzach Carla Bergnera z początku XX wieku. W kolekcji są też rodzinne perełki, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Takim skarbem to choćby miniaturowy żaglowiec "repoVictoria” z XIX wieku. Należał pradziadka kobiety Ignacego Leszczyńskiego, który był powstańcem styczniowym. Po nieudanym zrywie musiał uciekać, jego majątek został natomiast skonfiskowany. Żaglowiec jakimś cudem ocalał.
To przedmiot, który łączy nas wszystkich bez względu na wszelkie różnice – każdy człowiek na tym świecie posiadał jakąś zabawkę. – mówi Maria Ozierańska. I przytacza cytat Henrego Fieldinga "Są zabawki dostosowane do każdego wieku, od grzechotki do tronu, a posiadacze ich jednakowo sobie je cenią – każdy swoją”.


Reportaż Moniki Chrobak "Nasze zabawki" emitowany był w środę (28 sierpnia 2014) o godz. 18.40 na antenie Programu 3. 


***

SRID