Strona główna > Artykuł

"Szablista wszech czasów"- reportaż Urszuli Żółtowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Jerzy Pawłowski, wielokrotny medalista olimpijski w szermierce, jako jeden z dwóch polskich sportowców był na 6 olimpiadach. Była szansa, że będzie też na siódmej...

fotografie Jerzego Pawłowskiego fot. Urszula Żółtowska

"Szablista wszech czasów" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Był najbardziej utalentowanym polskim szermierzem - aż 18 razy stawał na podium mistrzostw świata, w dorobku miał również medale olimpijskie.

W 1952 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach, pomimo młodego wieku, był podporą całego zespołu szermierzy. Choć nie zdobył medalu, zaprezentował w pełni swój talent. W tym samym roku otrzymał tytuł mistrza sportu. W 1953 roku zdobył drużynowy brąz na Mistrzostwach Światach w Brukseli, a w 1954 roku - drużynowe srebro w Luksemburgu. Pierwsze złoto na mistrzostwach świata wywalczył w Paryżu w 1957 roku startując indywidualnie.

W 1956 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne wraz z zespołem pokonał drużynę Anglii, Stanów Zjednoczonych, ZSRR i Francji. Zdobył srebrny medal drużynowo i indywidualnie.

Ukoronowaniem jego sportowej kariery był złoto zdobyte indywidualnie na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku.

Prasa nazywała go "dżentelmenem planszy" podkreślając jego zachowanie "fair play” w każdej sportowej sytuacji.

8 kwietnia 1976 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go na 25 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. Został także pozbawiony praw publicznych i zdegradowany do stopnia szeregowego.

Stracił wszystkie swoje przywileje oraz odznaczenia państwowe. Szybko przeszedł z roli ulubieńca władzy do jednego z największych jej wrogów. Jego nazwisko było pomijane w publikacjach na temat polskiego sportu i listach medalistów olimpijskich.

Po 10 latach, w 1985 roku, został ułaskawiony przez Radę Państwa. Na wolności zajął się malarstwem. Nie pozwolono mu wrócić do sportu, chociaż miał okazję pokazać, że nadal jest w znakomitej formie sportowej.

Multimedalista olimpijski zmarł w styczniu 2005 roku w Falenicy, gdzie spędzał swoje ostatnie lata.

Niezwykła historia wielkiego mistrza sportu, który miał możliwość po opuszczeniu więzienia, wyjechać z Polski, ale tego nie zrobił. W sporcie był jednym z największych. Wnukowie uważają, że był bohaterem…


Reportaż Urszuli Żółtowskiej "Szablista wszech czasów" emitowany był we wtorek (23 września 2024) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.


***

SRID