Strona główna > Artykuł

"Znęty"

migracja

Na warszawskim Targówku działa program terapeutyczny dla sprawców przemocy domowej "Stop Przemocy Rodzinnej na Targówku". Celem terapii jest pomoc w zrozumieniu mechanizmów jakim podlega człowiek stosujący przemoc i nauczenie go w jaki sposób może poradzić sobie z własną agresja, tak by nie krzywdził swojej rodziny.

Jan i Karol - spokojni, sympatyczni mężczyźni w średnim wieku - urodzili się i mieszkają na warszawskim Targówku i własnie ten fakt okazał się bardzo istotny w życiu ich i ich rodzin. Obaj za znęcanie się nad swoimi najbliższymi trafili do sądu, który orzekł karę więzienia. Nie trafili jednak "za kratki", bo sąd postanowił dać im szansę - zawiesił karę pod warunkiem uczestnictwa w zajęciach grupy terapeutycznej dla sprawców przemocy domowej, która działa w ramach stworzonego i działającego od kwietnia 2000 roku programu "Stop Przemocy Rodzinnej na Targówku".

Celem terapii jest pomoc w zrozumieniu mechanizmów jakim podlega człowiek stosujący przemoc i nauczenie go w jaki sposób może poradzić sobie z własną agresja, tak by nie krzywdził swojej rodziny. Grupę prowadzi para psychologów, która na własnym przykładzie pokazuje, że dobra współpraca kobiety i męzczyzny jest jak najbardziej możliwa, co dla wielu z nich jest trudne do zrozumienia.

Takie zajęcia terapautyczne są prowadzone na warszawskim Targówku od października 2001 roku, ukończyło je już wielu skazanych przez sąd , którzy nie stanowią już zagrożenia dla swoich najbliższych.

Jest to jedna z form pomocy rodzinie, realizowana w ramach programu "Stop Przemocy Rodzinnej na Targówku". Zostały opracowane kompleksowe rozwiązania, służące zapobieganiu i leczeniu przemocy. Potrzebne było do tego współdziałanie różnych instytucji i organizacji, dlatego powołane zostało Forum Przeciw Przemocy w Rodzinie w skład, którego wchodzą m.in. Centrum Praw Kobiet, Fundacja "Dzieci niczyje", Ośrodek Pomocy Społecznej na Targówku, policja, prokuratura, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.