Strona główna > Artykuł

"Fotografia pamięta"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Anna Beata Bohdziewicz studiowała archeologię polską, a następnie etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1974-1980 pracowała w Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów, początkowo jako asystentka na planie filmowym. Fotografią interesowała się amatorsko od czasu studiów, pasję tę wyniosła z domu rodzinnego. 

Anna Beata Bohdziewicz fot. Anna Beata Bohdziewicz

"Fotografia pamięta"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ojciec - Antoni Bohdziewicz, reżyser filmowy, w czasie wojny fotografował, szkolił fotografów i filmowców, był także szefem komórki filmowej AK w czasie Powstania Warszawskiego. Przed wojną był również znanym radiowcem.
Już jako dziecko interesowała się sztuką. "Jak wspominam swoje dzieciństwo, to widzę dzisiaj, że ja zawsze żyłam, w jakimś sensie, obrazami, to znaczy tym, co widziałam" - mówi. Jej zdaniem to miało zasadniczy wpływ na wybór drogi życiowej. W domu rodzinnym, jeszcze jako dziecko, lubiła oglądać albumy o sztuce. Przyznaje, że ojciec nauczył ją patrzeć na to, co dzieje się wkoło. "Widzę coś, co leży na chodniku, jakiś napis, kobietę w dziwnym kapeluszu, albo jakiegoś człowieka, który jest inny i na tym polega moje fotografowanie" - wyznaje.
Od 40 lat dokumentuje codzienność. Fotografowała wiele wydarzeń związanych z Solidarnością. "W wir fotografii rzuciłam się na ostro w marcu 1981 roku" - wspomina. Odnosiła wrażenie, że wówczas ludzie poczuli, że mogą coś zmienić. Po wprowadzeniu stanu wojennego dalej dokumentowała rzeczywistość.
Jej najsłynniejszym cyklem fotograficznym, realizowanym od 1982 roku do dziś, jest "Fotodziennik". To prywatny zapis codzienności, szarej i smutnej w okresie PRL-u, bardziej zróżnicowanej po 1989 roku.


Reportaż Joanny Bogusławskiej "Fotografia pamięta" emitowany był we wtorek (10 września 2024) o godz. 23.10 na antenie Programu 1. 


***

SRID