Data publikacji:
2004-03-31
Strona główna > Artykuł
"Nadzieja"
migracja
Po rocznych przygotowaniach, rusza opracowany, przy współpracy z policją i służbami granicznymi, przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej program przeciwdziałania prostytucji wymuszonej i handlu kobietami jako jedna z form humanizowania społeczeństwa obywatelskiego. Jest on skierowany zarówno do Polek jak i cudzoziemek.
Po rocznych przygotowaniach, rusza opracowany, przy współpracy z policją, służbami granicznymi, przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej Program przeciwdziałania prostytucji wymuszonej i handlu kobietami jako jedna z form humanizowania społeczeństwa obywatelskiego. Jest on skierowany zarówno do Polek jak i cudzoziemek, które do prostytucji zostały przymuszone.
Pierwszym etapem było utworzenie na terenie kraju 5- ciu biur informacyjnych , w których pod telefonami dyżurują po dwie zatrudnione na etatach osoby: psycholog i prawnik. Każda z nich przeszła specjalistyczne szkolenia. Utworzenie tych placówek było możliwe dzięki pomocy finansowej ambasady USA.
Dla zgłaszających się kobiet została również na terenie całego kraju zorganizowana sieć ponad 15-tu lokali , ich adresy są utajnione. Kierowane tam kobiety znajdą bezpłatny dach nad głową wyżywienie, pomoc medyczną, psychologiczną, psychiatryczną a następnie pomoc w uaktywnieniu zawodowym. Program zakłada, że pobyt w domu nie powinien przekraczać trzech miesięcy.
Z Programem współpracują wolontariusze od kierowców począwszy na lekarzach i prawnikach skończywszy, którzy również przeszli odpowiednie przeszkolenia. Koordynatorem programu jest siostra Ewa Ranachowska.