Data publikacji:
2024-09-09
Strona główna > Artykuł
"Frajda współgłosów" - reportaż Hanny Dołęgowskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
Terapia zajęciowa to inaczej leczenie poprzez wykonywanie określonych zajęć. Wykorzystuje różne formy aktywności, aby przyspieszyć odzyskanie sprawności przez pacjenta bądź wyrobić u niego funkcje zastępcze, jeśli zmiany są nieodwracalne. Warsztat Terapii Zajęciowej "Frajda" w Łodzi jest miejscem, które daje osobom z niepełnosprawnością niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Wśród metod terapii mogą się znaleźć np. haftowanie, obsługa komputera, prace plastyczne, lepienie z gliny, gotowanie czy muzykoterapia.
Bohaterowie reportażu "Frajda współgłosów" po koncercie w Programie 3fot. Cezary Piwowarski/PR
Według definicji Światowej Federacji Terapeutów Zajęciowych (WFOT – World Federation of Occupational Therapists) terapia zajęciowa jest kompleksową interwencją, która koncentruje się na umożliwieniu pacjentom osiągnięcia satysfakcjonującego ich poziomu funkcjonowania, szczególnie w zakresie czynności związanych z codzienną samoobsługą, edukacją, pracą domową i zawodową, a także zabawą, rekreacją oraz realizacją zainteresowań.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w łódzkiej "Frajdzie" od wielu lat miały zajęcia muzyczne z Panią Grażyną Walkowską, według której muzyka i doprowadzanie do osiągnięcia satysfakcji rozwija umysły i pozwala przekraczać bariery. Śpiewanie w chórze było do tego narzędziem. Kilka lat temu do grupy dołączyła do nich Ada. Jej największym marzeniem jest śpiewać na scenie. Brat Ady (Marcel Baliński – kompozytor, pianista i animator kultury) założył zespół składający się z jej przyjaciół, uczestników WTZ "Frajda" oraz jego znajomych muzyków. WSPÓŁGŁOSY to autorski projekt Marcela. To chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz trio jazzowe, składające się z uznanych polskich muzyków improwizatorów młodego pokolenia. W tej unikatowej na europejskim rynku muzycznym formule, grupa wykonuje kompozycje na chór i zespół, w których tradycyjne, zapisane elementy dzieła muzycznego są równoważone przez fragmenty improwizowane. Po trzech lat prób i koncertów nagrali album WSPÓŁGŁOSY. Muzyka jest językiem, który przenika bariery intelektualne, charakterologiczne, emocjonalne, motoryczne jednoczy wszystkich bez względu na niepełnosprawność. Próba grupy WSPÓŁGŁOSY pokazuje jak wspólnotowość w połączeniu z muzyką właśnie może dawać radość i rozwijać. Zapraszamy na muzykoterapię, która wywołuje emocje. A te leczą niezależnie od normy lub pozanormatywności intelektualnej.
Reportaż Hanny Dołęgowskiej "Frajda współgłosów" emitowany był w środę (11 września 2024) o godz. 18.40 na antenie Programu 3.
***
SRID