Strona główna > Artykuł

Dramatyczna walka z wielką wodą i specjalne wydanie audycji "Klub Trójki: Audiodokument"

Studio Reportażu i Dokumentu

W audycji relacje reporterskie z zalanych wodą terenów, rozmowy z gośćmi, między innymi o tym jak żyć między hydrologiczną suszą a tak gwałtownymi i katastrofalnymi powodziami a także o tym jak ważna jest pomoc i świadomość tego, że można się na kimś oprzeć. Oraz fragment archiwalnego reportażu Magdy Skawińskiej "Powódź - spojrzenie wstecz" przypominającego powódź z 1997 roku.

Zalane tereny w Czechowicach-Dziedzicachfot. PAP/Michał Meissner

specjalne wydanie audycji "Klub Trójki: Audiodokument"

Reportaż Magdy Skawińskiej "Powódź - spojrzenie wstecz" przypomina powódź na południu Polski z 1997 roku. Kraje Europy Środkowej nawiedziła wówczas powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. Ulewy objęły dorzecze Odry i spowodowały, że już 6 lipca pierwsze wsie i miasteczka zostały zalane przez Nysę Kłodzką, Odrę, Prudnik i Złoty Potok. Reportaż to historie ludzi, którym wielka woda odebrała dorobek życia, mieszkańców dawnej wsi Pilce. Ta miejscowość była jedną z pierwszych zalanych przez powódź. Po kataklizmie wieś zniknęła z mapy Polski, mieszkańców wysiedlono. Usłyszymy głosy powodzian, czyli tych, którym przyszło się zmagać z wielką wodą. Jak wyglądało życie na zalanym osiedlu? Co ludzie jedli, gdzie spali? Co pomagało przetrwać?

Gośćmi audycji byli prof. Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Beata Tomanek, inicjatorka wielu akcji, w tym programu "Rodzina rodzinie". 

Audycja "Klub Trójki: Audiodokument" emitowana była w poniedziałek (16 września 2024) o godz. 20.05 na antenie Programu 3.


***

SRID