Strona główna > Artykuł

"Ta panna Krysia i tamten czas" – reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Studio Reportażu i Dokumentu

Któż z nas nie zna szlagieru Wojciecha Młynarskiego "Jesteśmy na wczasach"? Chociaż krążą różne legendy o tym, jak narodziła się ta piosenka-arcydzieło, to w Karpaczu zawsze wiedziano, gdzie ona powstała i kim byli jego bohaterowie. Autorka reportażu odnalazła ważną postać tej miniaturowej śpiewanej opowieści – słynną pannę Krysię.

Krystyna Trylańska, czyli panna Krysia z piosenki Wojciecha Młynarskiego "Jesteśmy na wczasach"fot. Dorota Jaśkiewicz-Łebek

"Ta panna Krysia i tamten czas" – reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Dziś 95-letnia Krystyna Trylańska, w latach 60-tych "królowała na turnusach nie od dzisiaj", ale nie jako uczestniczka tych turnusów. Była zatrudniona przez FWP instruktorka kulturalno-oświatowa (w skrócie - kaowiec) izwróciła uwagę Wojciecha Młynarskiego.

W 1949 roku Sejm powołał do życia Fundusz Wczasów Pracowniczych. Od tego momentu życie pracownika w PRL już nie było takie samo. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać domy wczasowe, a większość ludzi, która nigdzie albo rzadko gdziekolwiek poza swoje miasto lub wieś wyjeżdżała, teraz miała okazję zakosztować takiej rozkoszy, jak urlop i zobaczyć inny region Polski. Również jej nowe i zupełnie nieznane tereny, tak zwane "Ziemie Odzyskane". Karpacz czy Szklarska Poręba w Karkonoszach – nietknięte wojną – błyszczały jak perły na wczasowej mapie ówczesnej Polski, ze swoimi pięknymi poniemieckimi pensjonatami i oszałamiającą przyjezdnych górską przyrodą.

Komunistyczne władze zadbały, żeby wypoczynek był zorganizowany od rana do wieczora. A za rozrywkową część programu odpowiadali właśnie kaowcy. Między innymi oni są bohaterami reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek "Ta panna Krysia i tamten czas”.

***

Reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek "Ta panna Krysia i tamten czas" został wyemitowany w piątek (4.10) o godz. 0.30 na antenie Programu 1.